"Bursa Endüstri Zirvesi" başladı

"Bursa Endüstri Zirvesi" başladı
"Bursa Endüstri Zirvesi" başladı
- "Kalıp Avrasya 2015", "Bursa Metal İşleme Teknolojileri", "Bursa Sac İşleme Teknolojileri", "Otomasyon 2015" ile "İş ve İşçi Güvenliği, Sağlığı ve Ekipmanları" fuarları kapılarını açtı - 605 firma ve firma temsilcisinin katıldığı fuarlara, yurt içi ve dışından yaklaşık 45 bin ziyaretçi bekleniyor

BURSA (AA) - Tüyap Bursa Fuarcılık AŞ tarafından Takım Tezgahları Sanayici ve İş Adamları Derneği (TİAD) ve Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği (UKUB) iş birliğiyle "Bursa Endüstri Zirvesi" başlığı altında düzenlenen "Kalıp Avrasya 2015", "Bursa Metal İşleme Teknolojileri", "Bursa Sac İşleme Teknolojileri", "Otomasyon 2015" ile "İş ve İşçi Güvenliği, Sağlığı ve Ekipmanları" fuarları aynı anda açıldı.

Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'ndeki fuarların açılış töreninde konuşan Tüyap Bursa Fuarcılık AŞ Genel Müdürü İlhan Ersözlü, 605 firma ile temsilcilerinin katıldığı bu etkinliklerin geniş bir yelpazeye hitap ettiğini söyledi.

Fuarları yurt içi ve dışından yaklaşık 45 bin kişinin ziyaret edeceğini umduklarını belirten Ersözlü, Türkiye'deki en büyük üreticilerle en önemli dünya markalarının fuarlar kapsamında bir araya geleceğini ifade etti.

Ersözlü, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının (BTSO) destekleriyle katılımcı firmalar arasında ikili iş görüşmeleri de düzenleyeceklerini aktardı.

Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği (UKUB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Ganiyusufoğlu da Avrupa'nın, dünyada en çok kalıp tüketen bölge olduğunu belirtti.

 Avrupa'nın otomobil üretimindeki öncülüğünü herkesin bildiğini vurgulayan Ganiyusufoğlu, "Bunun yanı sıra dünyanın en büyük 3 beyaz eşya sanayisi de yine Avrupa'da. Yani pazarımız çok büyük. Avrupa'ya en yakın, en ucuz ülke de Türkiye. Zannediyorum ki önümüzdeki yıllarda Türk kalıpçıları olarak dış piyasamız iç piyasamızdan daha çok büyüyecek ve daha fazla ihracat yapacağız" diye konuştu.

Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Yönetim Kurulu Başkanı Sevda Kayhan Yılmaz ise fuarın kendileri için çok önemli olduğunu dile getirdi.

Yeni yılda daha güçlü, etkin ve bekleyen yatırımların pazara yansıması beklentisi içinde olduklarını ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

"Fuarda birliğimize üye 30'a yakın firma yer alıyor. Makine çok önemli bir sektör. Dünyada petrol ve türevlerinden sonra en büyük pazara sahip. Maalesef Türkiye'nin bu pazardan aldığı pay sadece yüzde 1. Bunu artırmamız lazım çünkü gelişmek ve gelişmiş bir ekonomiye sahip olmak için diğer örneklere bakarsanız tamamı makineden geçiyor. O nedenle bu sektörün gerekirse pozitif ayrımcılık yaparak öncelenmesi gerektiğini inanıyoruz. Birlik olarak da çok yakında 'Yeni teşviklerden ne bekliyorsunuz?' diye bir dosya açıklayacağız. Bu dosyanın içeriğinde bu sektörün nasıl öne çıkarılabileceğini anlatacağız."

Açılış kurdelesinin kesilmesi ve stantların gezilmesiyle sona eren törende, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Gülener, TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, Bursa Elektrik Teknisyenleri Odası (BETO) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Duman ile sektör temsilcileri hazır bulundu.

Fuarlar ve Bursa Endüstri Zirvesi kapsamındaki diğer etkinlikler 13 Aralık'ta sona erecek.