Bursa Halk Sağlığı Müdürü Akan:

Bursa Halk Sağlığı Müdürü Akan:
Bursa Halk Sağlığı Müdürü Akan:
- "Vücuda tutunan kene ne kadar erken çıkartılırsa hastalığa yakalanma riski de o kadar azalır"

BURSA (AA) - Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, vücuda tutunan kenenin erken çıkarılması halinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına yakalanma riskinin azaldığını bildirdi. 

Akan, yazılı açıklamasında, KKKA'nın çoğunlukla keneler aracılığıyla hayvanlardan insanlara bulaşan bir mikrobik hastalık olduğunu belirtti.

Hastalığın daha çok vücuda  kene tutunması ile bulaştığının altını çizen Akan, bunun yanında hastalığın hasta insanların tükürük, kan gibi vücut sıvılarına temas etmekle ve mikrobu taşıyan hayvanların kanlarına, dokularına korunmasız temaslarla da bulaşabildiğine dikkat çekti.

Akan, özellikle  tarım ve hayvancılıkla uğraşanların, kasapların, çobanların, mezbaha çalışanlarının, veterinerlerin, piknik yapanların, korunmasız olarak yeşil alanlarda bulunanların risk altında olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: 

"KKKA'ya yakalananlarda yüksek ateş, baş ağrısı, yoğun halsizlik, kollarda ve bacaklarda şiddetli ağrı, bazen kusma, karın ağrısı veya ishal, yüzde kızarıklık, ilerleyen safhada ise vücudun değişik yerlerinde kanamalar, gövde, kol ve bacaklarda morluklar görülebilir. Kenelerin daha kolay fark edilmesi nedeniyle açık renkli elbiseleri giymeyi tercih etmelidirler. Vücuda yapışan kene eldiven, naylon poşet veya bez parçası ile tutularak ya da ince uçlu bir pens veya varsa kene çıkartma kartı ile ezilmeden çıkarılmalıdır. Çıkarılamıyorsa en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Vücuda tutunan kene ne kadar erken çıkartılırsa hastalığa yakalanma riski de o kadar azalır."

 


  ETİKETLER:

  Ağrı

  ,

  kene

  ,

  Tarım

  ,

  kol

  ,

  baş ağrısı