Bursa Halk Sağlığı Müdürü Akan:

Bursa Halk Sağlığı Müdürü Akan:
Bursa Halk Sağlığı Müdürü Akan:
- "Sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının yüzde 80'inden sorumludur. Kalp-damar hastalıklarının çoğu, risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir"

BURSA (AA) - Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, "Sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının yüzde 80'inden sorumludur. Kalp-damar hastalıklarının çoğu, risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir" dedi.

İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, " Dünya Kalp Günü" dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, kalp ve damar hastalıklarının dünyada bir numaralı ölüm sebebi olduğunu belirtti. 

Akan, kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin 2030 yılında 22,2 milyona ulaşacağının tahmin edildiğini vurgulayarak, "Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2012 yılında tüm dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 46,2'si kalp ve damar hastalıkları nedeniyledir. Bu ölümlerin 7,4 milyonu kalp krizine, 6,7 milyonu inmeye bağlıdır" dedi.

Türkiye 'de 2013 yılında hayatını kaybeden her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğünü anlatan Akan, "Sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının yüzde 80'inden sorumludur. Kalp-damar hastalıklarının çoğu, risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği bildirilmektedir" ifadelerini kullandı. 

Kalp hastalıklarından korunmak için sağlıklı beslenmenin benimsenmesi gerektiğini vurgulayan Akan, şunları kaydetti:

"Bol sebze, meyve ve hafif yağlarla desteklenecek diyet sayesinde kandaki yağ oranının dengesi sağlanmalıdır. Yemeklerde mümkün olduğunca az tuz kullanarak, kendinizi az tuzlu yemeğe alıştırmanız yüksek tansiyonu önler ve sizi kalp hastalıklarından korur, hazır yiyeceklerden uzak durarak ve günlük spor egzersizi yaparak kalbinizi koruyabilir uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Günümüzde en önemli sorunlarından bir tanesi de hareketsiz yaşam tarzıdır. Bu tür yaşam tarzı kalp damar hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır. Bu nedenle kişiler iş hayatları içinde spora ve yürüyüşe zaman ayırmalıdır. Buna imkanı olmayan kişilerin de asansör yerine merdivenleri tercih ederek ve belli mesafelere yürüyerek giderek spor yapabilirler."