Bursa İHH'dan Suriyeli Türkmenlere 4 tır dolusu yardım

Bursa İHH'dan Suriyeli Türkmenlere 4 tır dolusu yardım
Bursa İHH'dan Suriyeli Türkmenlere 4 tır dolusu yardım
BURSA (AA) - İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezince Hatay'ın Reyhanlı ilçesi, Kilis ve Şanlıurfa'da gerçekleştirilen...

BURSA (AA) - İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezince Hatay'ın Reyhanlı ilçesi, Kilis ve Şanlıurfa'da gerçekleştirilen yardım çalışmalarını yerinde inceleyen Bursa İHH İnsani Yardım Derneği ekibi, Suriye 'deki Türkmen bölgesine geçerek Bursa'dan gönderilen 4 tır dolusu yardım malzemesinin dağıtımında bizzat görev aldı.

Dernekten yapılan yazılı açıklamaya göre, Bursa İHH Başkanı Hüseyin Kaptan önderliğinde yönetim kurulu üyeleri ve ilçe temsilcilerinin de katılımıyla Suriye'ye giden 14 kişilik grup, toplanan kış yardımlarını bizzat ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.

Suriye'deki çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Kaptan, ülkede 4'üncü yılını dolduran zulmün bugün geldiği noktayı gözlemlemek ve kısa bir süre önce gönderilen 4 tır dolusu yardım malzemelerinin dağıtımını koordine etmek için gittiklerini bildirdi.

Yolculuk sırasında İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezinin Reyhanlı'da bulunan lojistik merkezini ziyaret ederek incelemelerde bulunduklarını aktaran Kaptan, "Daha sonra sınırı geçerek Türkmen bölgesindeki yardımların dağıtımına bizzat katıldık. Bursalı hayırsever vatandaşlarımızın yaptığı bağışları ve hayırları birinci elden ihtiyaç sahiplerine ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz" ifadesini kullandı.

- "Soba, yatak, battaniye ve gıda malzemelerine ihtiyaçları var"

Yardım çalışmalarının ardından derneğe verilen adak kurbanlarını kestirip ihtiyaç sahiplerine dağıttıklarını belirten Kaptan, Kilis'te yetim konteyner kenti ile yeni açılan bin konteynerlik kampta incelemelerde bulundukları bilgisini verdi.

Suriye'de yaşanan insanlık dramının ardından 500 bin çocuğun yetim kaldığına dikkati çeken Kaptan, "Bu yetimlerin eğitim ve barınma sorunlarına çözüm üretmek üzere İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezince alınan 30 dönümlük arazide yapılacak olan kampüsün bir bölümünün yapımını da Bursa İHH Kadın Birimimiz üstlendi. Eğitim kampüsünün yapılacağı bu alanı da ziyaret ederek inceleme yapma fırsatı bulduk. Bahse konu projenin startı kısa bir süre önce verilirken çalışmanın bir an önce tamamlanarak hayata geçirilmesi adına yoğun gayret sarf etmekteyiz" görüşlerini iletti.

Kaptan, Suriye ziyaretinin kendileri adına çok verimli geçtiğine değinerek, şunları kaydetti:

"Açıkçası şu anda Suriye'de manzara çok vahim. Başta çocuklar olmak üzere çok zor durumdalar. Kış kapıda. Havalar her geçen gün soğuyor. İnsanların acil olarak soba, yatak, battaniye ve gıda malzemelerine ihtiyaçları var. Bunun yanı sıra öğrencilerin eğitim malzemelerine de ihtiyacı var. Bugüne kadar 139 tır dolusu göndermiş olduğumuz yardım malzemelerimizi daha da arttırmanın derdindeyiz. İnşallah en kısa sürede yeni yardım tırlarını bölgeye göndererek, yaralarına merhem olmaya çalışacağız."