'Bursa Klibi' dünya birinciliğini hedefliyor

'Bursa Klibi' dünya birinciliğini hedefliyor
'Bursa Klibi' dünya birinciliğini hedefliyor
BURSA (AA)- Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 'Bursa Klibi', 'Heritage In Motion Awards 2015' yarışmasında finale kaldı.Büyükşehirden...

BURSA (AA)- Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 'Bursa Klibi', 'Heritage In Motion Awards 2015' yarışmasında finale kaldı.

Büyükşehirden yapılan yazılı açıklamaya göre, Bursa'nın tanıtımı hedefiyle kentin 70 farklı mekanında çekimi yapılan 'Bursa Klibi',  Avrupa Müze Akademisi'nin (EMA) düzenlediği 'Heritage In Motion Awards 2015' yarışmasında 33 ülke arasından finale kaldı.

Bursa klibinde, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de vokalist olarak yer aldı. Klipte, Uludağ'dan Gölyazı'ya, İznik Kalesi'nden Emirsultan Külliyesi'ne kadar Bursa'nın sahip olduğu 70'e yakın tarihi ve doğal mekan tüm güzellikleriyle sergileniyor.

'Elimde sazım, Bursa'da gözüm' adlı klip,  sosyal medyada ise yaklaşık 3.5 milyon kişi tarafından izlendi. Bursa'nın sahip olduğu tüm güzellikleri bir arada toplayan klip, EMA'nın  dünya çapında düzenlediği yarışmada 'Görsel Miras' dalında yarışıyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarihi mekanların ayağa kaldırılmasına büyük önem verdiklerini belirterek, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmeyi başaran Bursa'nın klibiyle de 8 Mayıs'ta İtalya'nın Brescia şehrinde finali yapılacak olan 'Heritage in Motion Awards Yarışması'nda birincilik beklediğini söyledi.

EMA'nın Avrupa'daki müzeleri temsil eden bir kuruluş olduğunu ifade eden Başkan Altepe, şunları kaydetti.

"Bursa, yeryüzünde görülmeye değer güzellikleri olan özel bir kent. Bizler bu emanete sahip çıkıp, tabii güzelliklerin ortaya çıkarılması için çalışıyoruz. Bursa, birçok medeniyete ev sahipliği yapan kültür şehri. Yerel yönetimler olarak Tarihi Kentler Birliği kurucusu olmanın misyonunu en güzel şekilde üstlenen örnek belediye olduk. Bir yandan eserleri ortaya çıkarırken, bir yandan da soyut mirasın ortaya çıkarılmasında dünyaya öncülük ettik. Bunların tanıtımını yapmak gerekiyordu. Anonim bir Keles türküsü olan ve Bursa'yı anlatan 'Kıyıdan' türküsünü kliple birleştirdik. Çok büyük beğeni topladı. Bunu izleyen dünya çapındaki otoriteler de hakkını vermiş oluyor. Bu çalışmaları desteklemeyi hedefliyoruz"

Büyükşehir Belediyesi'nin "Elimde Sazım Bursa'da Gözüm" adlı klibi, anonim bir Keles türküsü olan ve Bursa'yı anlatan 'Kıyıdan' türküsüne çekildi. Yönetmenliğini, Bursa'da çekilen ilk korku filmi ile vizyona girmeye hazırlanan Mücahit Pehlivan'ın yaptığı klibin kayıtlarında 38 saz sanatçısı enstrümanlarıyla görev aldı. Başkan Altepe'nin de aralarında bulunduğu 24 sanatçı vokallerde, 6 sanatçı da geri vokallerde türküyü seslendirdi.

Klip çalışması, sabah namazından gün batımına kadar Bursa'da geçen bir günü, kentin doğal ve tarihi güzellikleriyle anlatıyor. Ulu Cami'den yükselen ezan sesinin ardından günün başladığı Bursa'da, çarşıda kepenk açan esnaf, demirci tezgahında bıçak işleyen bıçakçılar ve surlar bölgesindeki kılıç kalkan gösterisiyle hem bıçakçılığa hem de kentin önemli kültürel mirası kılıç kalkana vurgu yapılıyor.

Avrupa'da kültürel mirasın tanıtılmasında multimedyanın kullanılmasını teşvik eden Heritage in Motion ödülleri, bu sene ikinci kez sahiplerini bulacak. Yarışmada, Türkiye 'yi temsil eden Bursa Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Norveç, İngiltere, Hollanda, Hırvatistan Fransa, İskoçya, İzlanda ve Finlandiya finale kaldı.