Bursa merkezli "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu

Bursa merkezli "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
Bursa merkezli "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
- Bursa dahil 4 ilde, FETÖ/PDY'ye yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan, daha önce İl Emniyet Müdürlüğü KOM'da görev yapan 7 polis, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi - Şüphelilerin, 2009'da iptal edilen Polis Akademisi Meslek Yüksekokulları Öğrenci Adaylığı Sınavı sonrası, "Soruların Paralel Devlet Yapılanması'na yakın Bursa'daki bazı dershanelerin öğrencilerine önceden servis edildiği" gerekçesiyle suç duyurusunda bulunan bir öğrenciye ait telefonunu "uyuşturucu" konusuyla ilgili yaklaşık 2 ay usulsüz şekilde dinledikleri tespit edildi

BURSA (AA) - Bursa dahil 4 ilde, "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması"na (FETÖ/PDY) yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan, daha önce İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesinde (KOM) görev yapan 7 polis, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

İddiaya göre, şüphelilerin, 2009'da yapılan ve ÖSYM tarafından iptal edilen Polis Akademisi Meslek Yüksekokulları Öğrenci Adaylığı Sınavı sonrası, "soruların Paralel Devlet Yapılanması'na yakın Bursa'daki bazı dershanelerin öğrencilerine önceden servis edildiği" gerekçesiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunan bir öğrenciye ait telefonu dinlemeye aldıkları belirlendi.

Şüpheli polislerin, suç duyurusunda bulunan öğrenciyi "uyuşturucu" konusuyla ilgili yaklaşık 2 ay usulsüz şekilde dinledikleri tespit edildi. Soruşturma kapsamında, başka usulsüz dinlemelerin de olduğu öğrenildi. 

Gözaltına alınan dönemin Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü A.K, müdür yardımcısı İ.Y, Narkotik Büro Amiri M.S ile 4 polis memuru, emniyetteki işlemlerinin ardından "FETÖ/PDY'ye üye olmak, iftira, kişiler arasındaki görüşmelerin dinlenmesi ve kaydedilmesi, resmi belgede sahtecilik ve görevi kötüye kullanmak" suçlarından adliyeye sevk edildi. 

- Olay 

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde, FETÖ/PDY'ye üye olmak ve usulsüz dinleme suçlamalarıyla ilgili Bursa ve 3 ilde eş zamanlı operasyon düzenlenmişti.

Bursa dahil 4 ilde, "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması"na (FETÖ/PDY) yönelik operasyon kapsamında, daha önce İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesinde görev yapan ve aralarında şube Müdürü A.K, müdür yardımcısı İ.Y, Narkotik Büro Amiri M.S'nin de bulunduğu 7 polis gözaltına alınmıştı.