Bursa Teknik Üniversitesi akademik yıl açılışı

Bursa Teknik Üniversitesi akademik yıl açılışı
Bursa Teknik Üniversitesi akademik yıl açılışı
- Akademik yılın ilk dersi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Aslan tarafından verildi

BURSA (AA) - Bursa Teknik Üniversitesinde (BTÜ) 2015-2016 akademik yılı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan'ın verdiği açılış dersiyle başladı.

Üniversitenin yeni hizmete alınan Yıldırım Yerleşkesi'ndeki eğitim binasında düzenlenen törende "Refah Toplumuna Ulaşılmasında Proje Kültürü" konulu ilk dersi veren Aslan, BTÜ'nün bilim ve teknoloji üssü olma misyonu bulunduğunu söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bu misyondaki iki kavramı bünyesinde barındırdığını belirten Aslan, Bursa'nın Türkiye sanayisinin beşiği olduğunu vurguladı.

Sembolik de olsa üniversitelerde ilk dersi vermenin zor olduğunu dile getiren Aslan, "Dersin adı, Refah Toplumuna Ulaşılmasında Proje Kültürü. 'Refah toplumu' denildiğinde, aslında bir sürü, iç içe kavramlar var. Refah toplumundan anlayacağımız şey, yüksek gelirli ülkeler sınıfına girmiş olmaktır. Refah toplumuna, teknoloji üreterek ulaşılabilir" diye konuştu.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir de kent ile bölge sanayisine, topluma ve bütün paydaşlarına çözüm üreten, güç katan kuvvetli bir bilim yuvası olmak istediklerine dikkati çekti.

Karademir, dünya standartlarında mezunlar vererek, bilim üretmek, projeler yapmak ve teknolojiyi takip eden değil yönlendiren bir "bilim ve teknoloji üssü" olmayı hedeflediklerini ifade etti.

Törene, Vali Yardımcısı Nevzat Ergün, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.