Bursa, uzay ve havacılığın merkezi olacak

Bursa, uzay ve havacılığın merkezi olacak
Bursa, uzay ve havacılığın merkezi olacak
- Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe: - ''Yapacağımız uzay ve havacılık birimi Türkiye'de tek olacak. Havacılık ve uzay konusunda gençlerimize her türlü eğitimin verildiği bir merkez olacak. Sadece Bursa'ya değil ülkemize değer katacak''

BURSA (AA) - Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'da yapılacak Uzay ve Havacılık Merkezi için hiçbir masraftan kaçınmadıklarını ve dünyanın önde gelen merkezlerinden birini Bursa'ya kazandırmakta kararlı olduklarını söyledi. 

Bursa'ya kazandırılacak Uzay ve Havacılık Merkezi'yle ilgili tasarım toplantısı gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, burada yaptığı konuşmada, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi ayarında Avrupa 'da bile bir merkez olmadığını belirterek, BTM'nin her geçen gün daha da gelişen ve dünyanın iddialı merkezlerinden biri haline gelmeye başladığını vurguladı.

Bu projede en büyük destekçilerinin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK olduğunu hatırlatan Altepe, ''Yapacağımız uzay ve havacılık birimi Türkiye 'de tek olacak. Havacılık ve uzay konusunda gençlerimize her türlü eğitimin verildiği bir merkez olacak. Sadece Bursa'ya değil ülkemize değer katacak. Bunun için hiçbir masraftan kaçınmıyoruz. Zaten TÜBİTAK 52 milyon ile en büyük desteği veriyor. Dileğimiz inşaatın da en kısa zamanda bitmesi ve dünyanın en önde gelen merkezlerinden biri olması'' diye konuştu.

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Dairesi Başkanı Ahmet Uludağ da tasarımlarda ciddi ilerlemeler kaydettiklerini belirtti. Uludağ, şunları kaydetti:

''Şuanda da bilim merkezinde kurulacak serginin neler olacağının tespiti gerçekleştiriliyor. Kasım ayında tasarımları sonuçlandırarak üretime başlayacağız. Güzel bir bilim merkezi olacak. Uzay ve Havacılık konusunda Türkiye'de tek bilim merkezi olmuş olacak. O yüzden bu tesisle gurur duyuyoruz. Bursa'ya, Türkiye'ye güzel bir eser kazandıracağız. İnanıyorum ki geleceğin astronotları, pilotları burada eğitim alan gençlerimizden çıkacak ve onlar Türkiye'ye uzay ve havacılık konusunda daha ileriye taşıyacaklar."

Uzay ve Havacılık Merkezi'yle ilgili tasarım toplantısına Kültür AŞ Genel Müdürü Rıfat Bakan ve tasarımları hazırlayan Kanadalı firmanın yöneticileri de katıldı.