Bursa Valisi Karaloğlu :

- (İznik ziyareti) ''Biz İznik'i hem İznik'in kendi tanıtımında, hem de Bursa'nın tanıtımında çok önemsiyoruz''

BURSA (AA) - İznik İmam Hatip Lisesi'nin temel atma töreni için ilçeye gelen Bursa Valisi Münir Karaloğlu, ''Biz İznik'i hem İznik'in kendi tanıtımında, hem de Bursa'nın tanıtımında çok önemsiyoruz'' dedi.

İznik'in, Bursa'nın en çok bilinen ve tanınan ilçesi olduğunu belirten Vali Karaloğu, ''Biz İznik'i hem İznik'in kendi tanıtımında, hem de Bursa'nın tanıtımında çok önemsiyoruz. Çünkü gerçekten İznik'in bilinirliği, uluslararası camiada, toplumda çok yüksek. Onun için de hem biz hem Bursa Büyükşehir Belediyemiz, İznik'e çok büyük önem veriyor.'' diye konuştu.

Vali Karaloğlu, İznik'in adeta bir açık hava müzesi olduğuna dikkat çekerek, şunları aktardı:

''İznik'i biraz da İzniklilerin sahiplenmesi ve koruması lazım. Geçmişte hatalar olmuş. Yöneticilerimiz çok fazla itina göstermemiş. Surların üzerinde şu an tapulu evler var, surun üzerinde tapu olur mu olmuş, ne yapalım vatandaşında kabahati yok. Verende kabahat var, yani tarihi mirasın üzerine tapu veren o günkü yönetici her kimse kabahat onda. Şimdi bizim oraları temizlememiz lazım, vatandaşımızı da mağdur etmeden mutlaka surların üzerini boşaltıp, oraları insanların bir noktadan girip, İznik'in tamamen etrafında ring yaparak, yürüyerek diğer noktaya ulaşmasını sağlamalıyız. Bunu başarabilirsek hiç birinizin hayal edemediği kadar insanı biz buraya hem Türkiye 'den hem dünyadan getirebiliriz. Burada tapulu evi olan vatandaş kabahat onda değil, o vatandaşımızı mağdur etmeden bu alanları boşaltmamız lazım.''