Bursa Valisi Karaloğlu:

- "Bursa'da bir afet ne zaman olur bunu bilmiyoruz, ama her an olacakmış gibi hazırlıklı olmamız lazım"

BURSA (AA) - Bursa Valisi Münir Karaloğlu, "Bursa'da bir afet ne zaman olur bunu bilmiyoruz, ama her an olacakmış gibi hazırlıklı olmamız lazım" değerlendirmesinde bulundu.

Vali Karaloğlu, Mimarlar Mühendisler Grubu'nun düzenlediği "Büyükşehirde Afet Yönetimi" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye 'nin yüzde 70'lik bölümünün 1 ve 2. derece deprem bölgesi olduğunu ve ülke nüfusunun yüzde 85-90'lık bölümünün bu bölgelerde yaşadığını belirtti. 

"Riski büyük bir coğrafyadayız" ifadesini kullanan Karaloğlu, Türkiye'nin en büyük sorununun deprem ve afet öncesi süreci yönetmek olduğunu vurguladı. 

Dünyada Japonya'nın risk yönetimi konusunda çok başarılı olduğunu ifade eden Karaloğlu, şunları kaydetti: 

"Riski yönetmiyoruz ama kriz ortaya çıktıktan sonra krizi yönetme kabiliyetimiz çok yüksek. Japonya risk yönetiminde çok iyi. Yani afet öncesi hazırlık döneminde zarar azaltma noktasında çok iyi hazırlanıyorlar ama krizi yönetme konusunda da onlar kötüler. Son tsunamide halen enkazın kaldırılamadığı söyleniyor. Türkiye, Van depreminde bir yıl içerisinde 17 bin 500 konutu altı ayı kış olan bir memlekette yapıp teslim etti. Türkiye'nin böyle bir operasyon gücü var, ama riski yönetmiyoruz.

Bursa'da bir afet ne zaman olur bunu bilmiyoruz, ama her an olacakmış gibi hazırlıklı olmamız lazım. Afette asıl mantık; 'yara sarmak değil yara almamak' olması lazım."

 


  ETİKETLER:

  Deprem

  ,

  Van

  ,

  Japonya

  ,

  Türkiye

  ,

  operasyon

  ,

  afet

  ,

  ülke

  ,

  kış

  ,

  zaman

  ,

  derece