Bursa Valisi Karaloğlu:

Bursa Valisi Karaloğlu:
Bursa Valisi Karaloğlu:
- "Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde vatan sathının işgal girişimlerine başkaldıran Türk milleti, canı pahasına verdiği kurtuluş mücadelesi ile egemenlik hakkını ve haklılığını tüm dünyaya kanıtlamıştır"

BURSA (AA) - Bursa Valisi Münir Karaloğlu, "Mustafa Kemal  Atatürk 'ün önderliğinde vatan sathının işgal girişimlerine başkaldıran Türk milleti, canı pahasına verdiği kurtuluş mücadelesi ile egemenlik hakkını ve haklılığını tüm dünyaya kanıtlamıştır" değerlendirmesinde bulundu. 

Karaloğlu, yazılı açıklamasında, adını milletten alan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ( TBMM ), milli iradenin kalbinin attığı yer olduğunu belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının TBMM'yi her zaman iradesinin tecelligahı olarak gördüğünü ifade eden Karaloğlu, şunları kaydetti: 

"Türkiye Cumhuriyeti tarihinin geleceğimizi sağlam zeminlere oturtan en önemli adımlarından birisi hatta milli egemenlik ilkesinin vücut bulmasını sağlayan önemli bir dönüm noktası 23 Nisan 1920'de TBMM'nin açılmasıdır. Bu tarihi süreç, geleceğimizi şekillendiren bir ileri görüşlülüğün, milletimizin egemenliğine ve bağımsızlığına sahip çıkma kararlılığının ortaya çıkardığı eşsiz bir eserdir. Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde vatan sathının işgal girişimlerine başkaldıran Türk milleti, canı pahasına verdiği kurtuluş mücadelesi ile egemenlik hakkını ve haklılığını tüm dünyaya kanıtlamıştır. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş felsefesi işte bu Ulusal Egemenlik idealine dayanır. Bu nedenle diyebilirim ki, TBMM, bu idealin gerçekleştiği, kurtuluşumuzun ve kuruluşumuzun ocağıdır. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin, olmazsa olmazı olan egemenlik anlayışı tehlikeye düştüğünde, Türk milletinin egemenliğine sahip çıkacağından hiç kimsenin kuşkusu olmamalıdır."