Bursa ve İstanbul'da telefonla dolandırıcılık operasyonu

Bursa ve İstanbul'da telefonla dolandırıcılık operasyonu
Bursa ve İstanbul'da telefonla dolandırıcılık operasyonu
- Telefonda kendilerini hukuk danışmanı olarak tanıtıp sağlık sigortası aidatını yatırmadığını söyleyerek dolandırıcılık yaptığı iddia edilen 2 kişi, Bursa'nın Orhaneli ilçesinden bir vatandaşın şikayeti sonucu İstanbul'da yakalandı - Zanlıların, yaklaşık 180 kişiyi aynı yöntemle 200 bin lira civarında dolandırdığı belirlendi

BURSA (AA) - Bursa'nın Orhaneli ilçesindeki bir kişiyi telefonla arayıp sağlık sigortası aidatlarını düzenli yatırmadığı iddiasıyla kendilerine ait hesaba 600 lira ödemesini sağlayan 2 şüpheli, İstanbul 'da gözaltına alındı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Orhaneli'de yaşayan bir vatandaşı geçen ay telefonla arayan zanlı, kendisini sigorta şirketinin hukuk danışmanı olarak tanıttı.

Şüpheli, sağlık sigortası aidatlarını düzenli yatırmadığını söylediği bu kişiden, verdiği hesap numarasına 600 lira yatırmasını istedi. Söz konusu hesaba parayı yatırdıktan sonra dolandırıldığını anlayan kişi, Orhaneli Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Savcılığın talimatıyla çalışma başlatan İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, hesabın İstanbul'daki bir PTT şubesinde açtırıldığını tespit etti. İncelemeler sonucu dolandırıcılık amacıyla birden fazla hesap olduğunu fark eden jandarma ekipleri, bunların S.B. (26) ve M.K. (26) tarafından kullanıldığını belirledi.

S.B. ve M.K, teknik ve fiziki takip sonucu İstanbul'da bir evde gözaltına alındı.

Zanlıların geçen yıl ağustos ayından bu yana yaklaşık 180 kişiyi aynı yöntemle 200 bin lira civarında dolandırdığı anlaşıldı. Bu kişilerin yakalandığı evde, 3 binden fazla kişiye ait telefon numarası, ad, soyad ve açık adreslerine ilişkin notlar ele geçirildi. Şüphelilerin, vatandaşların dolandırıldığını anlamaması için onlardan 300-600 lira gibi az miktarlarda para talep ettiği, ikna olup ödemeyi yapınca da yanlışlık olduğunu iddia edip yeniden para istediği bilgisine ulaşıldı.

Orhaneli ilçesine getirilen ve işlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edilen zanlılar, çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.