Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sağlam:

Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sağlam:
Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sağlam:
-"Nakil aşamasında hayvanların veteriner hekim raporları, pasaportları ve küpeleri veteriner hekimler tarafından tavizsiz bir şekilde kontrol edilmeli, hastalıklı hayvanlar ile pasaportu bulunmayan hayvanlar, pazarlara sokulmamalıdır"

BURSA (AA) - Bursa Veteriner Hekimler Odası (BHVO) Başkanı Sinan Sağlam, Kurban Bayramı'nın yaklaştığını belirterek, "Nakil aşamasında hayvanların veteriner hekim raporları, pasaportları ve küpeleri veteriner hekimler tarafından tavizsiz bir şekilde kontrol edilmeli, hastalıklı hayvanlar ile pasaportu bulunmayan hayvanlar, pazarlara sokulmamalıdır" dedi.

Sağlam, yazılı açıklamasında, bayrama yaklaşık bir aylık süre kaldığını, Doğu, Güneydoğu ve Karadeniz bölgelerinden ülkenin  batı illerine yüz binlerce büyük ve küçükbaş hayvanın nakledileceğini belirtti.

Kurbanlık hayvanların, dini kurallar gereği ve insan sağlığı açısından sağlıklı olmaları başta olmak üzere birçok özelliği barındırması gerektiğini vurgulayan Sağlam, şöyle devam etti:

"Özellikle 'zoonoz' olarak adlandırılan hayvanlardan insanlara geçen 200'ün üzerinde hastalık bulunuyor. Şarbon, deli dana, malta humması, verem, kuş gribi, veba ve tularemi başta olmak üzere, Türkiye 'de 50'ye yakın hayvan hastalığı insan sağlığı için risk oluşturuyor. Bu hastalıklar çoğu zaman ölümcül sonuçlar doğurabilir. Nakil aşamasında hayvanların veteriner hekim raporları, pasaportları ve küpeleri veteriner hekimler tarafından tavizsiz bir şekilde kontrol edilmeli, hastalıklı hayvanlar ile pasaportu bulunmayan hayvanlar, pazarlara sokulmamalıdır."

Sağlam, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile yerel yönetimlerin Kurban Bayramı sürecini sıkı denetimlerle, iyi yönetmesi gerektiğine dikkat çekti.

Denetimler sırasında hayvan sahiplerinin, kontrol yapan veteriner hekimlere yönelik zaman zaman tehdit ve saldırılarda bulunduğunu ileri süren Sağlam, şunları kaydetti:

"Hayvan hareketliliği önümüzdeki günlerce hızlanacak. Denetimlerin zabıta ve polis kontrolünde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde Mustafakemalpaşa'daki hayvan pazarında küpe denetimi yapan bir veteriner hekim, hayvan satıcılarının saldırısına uğradı.  Kamu adına görev yapan meslektaşlarımızın bu tür engellerle karşılaşmaması için devletin gücünü göstermesi gerekir. Denetim sisteminin zafiyet uğratılmasına göz yumulmamalıdır. Aksi halde  hayvanların taşıdığı hastalıklar insan sağlığını tehdit eder."