"Bursa Yapı Yaşam Fuarı ve Kongresi" başladı

"Bursa Yapı Yaşam Fuarı ve Kongresi" başladı
"Bursa Yapı Yaşam Fuarı ve Kongresi" başladı
- Bu yıl 27'ncisi düzenlenen etkinlik, "Kentsel Boşluğun Dili" temasıyla gerçekleştiriliyor

BURSA (AA) - Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Bursa Şubesi ve Burkon Turizm işbirliğinde, Erexpo Fuarcılık tarafından "Kentsel Boşluğun Dili" temasıyla bu yıl 27'ncisi düzenlenen "Bursa Yapı Yaşam Fuarı ve Kongresi" başladı.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde, toplumsal mekanın kent ve kentliler üzerindeki etkileri hakkında tartışmalar yapılacak etkinliğin ilk iki günü sadece profesyonellere ayrıldı.

Kütahya, Bilecik, Eskişehir, Manisa, İzmir, İstanbul , Çanakkale ve Kocaeli'den çok sayıda mimar ve mühendisin konuk edildiği etkinlik kapsamında, sergi ve konferanslar düzenlenecek, yurt dışından alım heyetleriyle görüşmeler gerçekleştirilecek.

Etkinliğin açılışında konuşan Bursa Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, bu organizasyonun Bursa'nın markası ve gururu olduğunu söyledi.

Avcı, şehirleri tekrar tasarlarken onların insana benzediklerini unutmamak gerektiğine dikkati çekerek, "İnsanlar gibi, şehirlerin de ruhu ve kişiliğinin olduğunu akıllardan çıkarmamalıyız. Gelecek kuşaklar, bizden kimliğiyle gurur duyulan şehirler kurmamızı istiyor. Bu yüzden bizlerin ve inşaat sektöründeki herkesin kentlerin doğasına ve tarihi dokusuna özen göstererek şehre değer katması gerekiyor" diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ödünç de Bursa'nın bir tarih kenti olduğunu dile getirdi.

Yüzyıllar önce yapılan eserlerin hala milyonlarca kişi tarafından ziyaret edildiğini anlatan Ödünç, "Bizler de yüzyıllar sonrasına öyle eserler bırakmalıyız ki gelecek nesiller de bu eserleri ziyaret edebilsin" dedi.

Açılışa, Cezayir'in Ankara Büyükelçisi Lahssan Boufares, Cezayir Konut, Şehir ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri Rehaimia Mohamed ve Saber Mohamed ile akademik odalar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

Fuar ve kongre etkinliği, 4 Ekim'de sona erecek.