Bursa, Yıldırım'dan başlayarak güzelleşecek

Bursa, Yıldırım'dan başlayarak güzelleşecek
Bursa, Yıldırım'dan başlayarak güzelleşecek
- "Yeşil Bursa"nın merkezini oluşturan 3 ilçeden Yıldırım'da başlatılan kentsel dönüşüm hamlesinin, tarihi ve kültürel miras korunup şehrin silüeti bozulmadan tamamlanması hedefleniyor - Belediye Başkanı Edebali: "700 binlik nüfusa sahip bir ilçede istenilen sosyal mekanlar, alışveriş merkezleri, turizm alanlarıyla ilgili mekanlar, hizmet sektörü, eğitim, sağlık alanı, bütün bunlar büyük bir potansiyel. Bunları da hesaba katarak Yıldırım'ı geleceğe hazırlamak istiyoruz" - "Kentsel dönüşüm yalnızca yıkmakla ilgili değil. Bazı bölgelerde tamamen yenileme, bazı yerlerde iyileştirme yapmamız lazım"

BURSA (AA) - İSMAİL ERSAN - Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, çarpık kentleşmenin sıkıntılarını ortadan kaldırabilmek için kentsel dönüşüm planı hazırladıklarını belirterek, "700 binlik nüfusa sahip bir ilçede istenilen sosyal mekanlar, alışveriş merkezleri, turizm alanlarıyla ilgili mekanlar, hizmet sektörü, eğitim , sağlık alanı, bütün bunlar büyük bir potansiyel. Bunları da hesaba katarak Yıldırım'ı geleceğe hazırlamak istiyoruz" dedi.

Edebali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yıldırım'ın, önemli medeniyetlerin kilometre taşlarından biri olduğunu, ilçenin bugün hayal edilen şehircilik anlayışının, mimari yapısının temellerinin 700 yıl önce atıldığını söyledi.

Yıldırım Külliyesi'nin sadece camiden ibaret olmadığını, çevresinde hamam, türbe, darüşşifa, aşevi, okul bulunduğunu dile getiren Edebali, bu coğrafyanın, mahalle kültürü, alışveriş merkezleri gibi kadim bir şehircilik anlayışını barındırdığını ifade etti.

Sanayileşme nedeniyle Bursa'nın ciddi göç aldığını, yoğun nüfusun, plansız, niteliksiz, sağlıksız bir yapı sorununu getirdiğini vurgulayan Edebali, "Göreve geldiğimizde rutin belediyecilik hizmetleri dışında reformist bir anlayışla ana problemlerimizi mutlaka bu dönemde çözmemiz ve niteliksiz yapı stoğumuzu mutlaka gidermemiz gerektiğini, doğru planlayarak, doğru tasarlayarak yapmak istediğimizi söylemiştik. Aynen o şekilde devam ediyoruz. Evet, yapısal problemlerimiz var. Bu yapısal problemlerimizde hizmet anlayışımızı çok geniş tutuyoruz" diye konuştu.

- "Şehirler de insanlar gibi doğar, büyür"

Edebali, toplumun bütün kesimlerini kuşatacak, lokal bir anlayışla değil bölgesel, bütüncül bir yaklaşımla ilçeyi yeniden imar etmeyi planladıklarını anlattı.

Şehirlerin de insanlar gibi doğup büyüdüğünü söyleyen Edebali, şunları kaydetti:

"Şehrin hayati fonksiyonlarını besleyecek bütün mekanizmaları, bütün unsurları doğru beslememiz lazım. Ulaşım, hizmet alanı ayrı çalışmalardır. Şehirdeki ekonomik hareketliliği, ekonomik canlılığı sürdürmek için ayrı bir planlama yapmak lazım. Kısa süreli düşünmüyoruz. Görev süremiz 2019'a kadar. Doğru temeller atacağız, doğru kurgulayacağız. 700 binlik nüfusa sahip bir ilçede istenilen sosyal mekanlar, alışveriş merkezleri, turizm alanlarıyla ilgili mekanlar, hizmet sektörü, eğitim, sağlık alanı, bütün bunlar büyük bir potansiyel. Bunları da hesaba katarak Yıldırım'ı geleceğe hazırlamak istiyoruz. Kentsel dönüşüm yalnızca yıkmakla ilgili değil. Bazı bölgelerde tamamen yenileme, bazı yerlerde iyileştirme yapmamız lazım. Bursa ve Yıldırım'da 600 yıllık, 5 bin yıllık mabetler var. Şehrin ömrünü 200 yıllık olarak düşünmek zorundayız çünkü şehirlerin ortalama ömürleri uzun sürelidir. Bizden sonraki kuşaklara da bırakabileceğimiz bir miras olmalıdır. Ecdat, bu şekilde bize miras bıraktı. Biz de o ecdadın torunları olarak bugün şehirlerimizi daha yaşanılabilir, insanlarımızın refah seviyelerini daha da yükseltecek bir planlamayla dönüşümü yapmalıyız."

İlçenin her caddesinde, sokağında Kafkaslar'dan, Balkanlar'dan, Anadolu'nun bütün şehirlerinden insanların görülebileceğini dile getiren Edebali, bunları büyük bir zenginlik olarak gördüklerini sözlerine ekledi.