Bursa'da "100 Yılın Dergileri Sergisi" açıldı

Bursa'da "100 Yılın Dergileri Sergisi" açıldı
Bursa'da "100 Yılın Dergileri Sergisi" açıldı
- UÜ İlahiyat Fakültesi Faik Çelik Yerleşkesi'ndeki sergide, 1886-1986 yıllarında yayımlanmış 300'den fazla dergi bulunuyor

BURSA (AA) - Uludağ Üniversitesi (UÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kara tarafından yaklaşık 50 senede biriktirilen, 1886-1986 yıllarını kapsayan 300'den fazla dergiye yer verilen sergi  izlenime sunuldu.

Kara, UÜ İlahiyat Fakültesi Faik Çelik Yerleşkesi'ndeki serginin açılış töreninde AA muhabirine yaptığı açıklamada, birkaç ay önce, biriktirdiği dergileri öğrencileri için sergileme fikrinin oluştuğunu söyledi.

Bu sergi için Bursa'da yayımlanan ilk dergi "Nilüfer"in çıkış tarihi 1886'yı başlangıç olarak belirlediğini dile getiren Kara, bu yıldan UÜ İlahiyat Fakültesi Dergisinin ilk sayısının basıldığı 1986'ya kadar olan mecmualara sergide yer verdiğini anlattı.

Eserlerin konu alanlarının çok geniş olduğunu vurgulayan Kara, şöyle konuştu:

"Burada hayatın bütün alanlarıyla ilgili dergiler var; ilmi, fikri, siyasi , askeri, güzel sanatlar, spor ve mizahla ilgili. Hayatta yeri olan tüm konularla ilgili renkli dergiler var. Osmanlı Devleti döneminde çıkmış enteresan mizah dergileri var. Harp ve şehitlikle ilgili dergiler bir arada sergileniyor. Bir de bugünün anlam ve önemine binaen Çanakkale deyince aklımıza gelen Mehmed Akif Ersoy ile ilgili birkaç dergiyi de bir arada bulundurduk. Hayatımın şekillenmesinde mühim role sahip Hareket, Büyük Doğu ve Diriliş dergilerine de bu sergide vurgu yaptık."

Kara, sergilenen 300'den fazla derginin büyük çoğunluğunun İstanbul 'da basıldığı bilgisini vererek, Paris, Selanik, Kırım ve Filibe'de basılan mecmualara da yer verdiğini sözlerine ekledi.