Bursa'da 4 ilçede şap karantinası

Bursa'da 4 ilçede şap karantinası
Bursa'da 4 ilçede şap karantinası
- Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Çelik: - "Bursa'da İnegöl, Osmangazi, Nilüfer, Yenişehir'de bulunan bütün hayvan pazarlarını hastalığın yayılmaması için kapattık" - "Aşılama çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Hastalık tehlikesi geçinceye kadar hayvan pazarlarındaki karantina devam edecek"

BURSA (AA) - Bursa'da, büyükbaş hayvanlarda şap hastalığının görülmesi üzerine 4 ilçede bütün hayvan pazarlarında karantina uygulaması başlatıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ömer Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ildeki çeşitli hayvan pazarlarında karantina uygulamasına geçildiğini belirtti.

Çelik, Türkiye genelinde 30 ilde uygulamanın mevcut olduğunu hatırlatarak, "Bursa'da İnegöl, Osmangazi, Nilüfer, Yenişehir'de bulunan bütün hayvan pazarlarını hastalığın yayılmaması için kapattık" dedi.

Şap hastalığının türüne ilişkin bilgi sahibi olmadığını aktaran Çelik, "Değişik bir şap türü. Bakanlık bu hastalığın aşısını üretmişti zaten. Şuanda aşılama çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Hastalık tehlikesi geçinceye kadar hayvan pazarlarındaki karantina devam edecek" ifadelerini kullandı.