Bursa'da 5 fuar birden

Bursa'da 5 fuar birden
Bursa'da 5 fuar birden
- "Bursa Metal İşleme Teknolojileri", "Bursa Sac İşleme Teknolojileri 2014", "Kalıp Avrasya 2014", "Belex 2014" ve "Bursa 5'inci Hırdavat ve İş Güvenliği" fuarları, törenle kapılarını açtı - 21 ülkeden 529 firma ve firma temsilcisinin katıldığı fuarlar, yurt içi ve dışından yaklaşık 40 bin profesyonel ziyaretçiyi ağırlayacak

BURSA (AA) - Tüyap Bursa Fuarcılık AŞ tarafından, Takım Tezgahları Sanayici ve İş Adamları Derneği (TİAD) ve Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği (UKUB) iş birliğiyle düzenlenen "Bursa Metal İşleme Teknolojileri", "Bursa Sac İşleme Teknolojileri 2014", "Kalıp Avrasya 2014", "Belex 2014" ve "Bursa 5'inci Hırdavat ve İş Güvenliği" fuarları, aynı anda ziyarete açıldı.

Şirketin Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'ndeki açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Bursa Endüstri Zirvesi" olarak adlandırdıkları fuarların, 7 salonda, 40 bin metrekare kapalı alanda, 21 ülkeden 529 firma ve firma temsilciliğinin katılımıyla hazırlandığı bildirdi.

Yurt içi ve dışından yaklaşık 40 bin profesyonel ziyaretçinin bu etkinliklerde ağırlanacağını belirten Ersözlü, giderek daha geniş coğrafyalara hitap eden fuarlarda bu yıl Almanya, Japonya, Çin ve İtalya'dan katılımcı firmaların da yer aldığını anlattı.

Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, Belarus, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çin, Fas, Fransa, Filistin, Gürcistan, Hollanda, Irak, İran, İsrail, İsveç, İtalya, Karadağ, Kosova, Libya, Lübnan, Makedonya, Mısır, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Suudi Arabistan, Tunus, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan'dan davetli iş adamlarını ağırlayacaklarını dile getiren Ersözlü, Bosna Hersek, Cezayir, Fas, İran, Makedonya, Mısır, Rusya, Sırbistan ve Tunus'dan gelen iş adamlarının ise yarın ikili görüşmeler yapacaklarını söyledi.

- "Kalıp İmalatı İhtisas OSB, 2017'de Yalova'da hizmete geçecek"

UKUB Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Şamil Özoğul ise son iki yılın kalıpçılık sektörü için iyi geçtiğini ifade ederek, ana sanayi projelerinin bu sürece doğrudan etkisinin çok fazla olduğunu vurguladı.

Sektörün, ana sanayideki gelişmeye paralel büyüdüğünü ifade eden Özoğul, "Şu an devreye alınmakta olan ve alınacak olan, kesinleşmiş olan yeni araç projelerinden dolayı 2015 yılının, kalıpçılık sektörüne özel olarak 2014'e göre daha yoğun geçeceği de söylenebilir. Birkaç yıldır, kalıpçılık sektörünün ülkemizin genel büyüme oranının daha üzerinde büyüme sergilemesi söz konusu. Bu, önümüzdeki yıllarda da artarak devam edecek" dedi.

Kalıp İmalatı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulması için son iki yıldır yürüttükleri çalışmaların sonuna yaklaştıkları bilgisini veren Özoğul, "2017 yılı itibarıyla Yalova'da Kalıp İmalatı İhtisas OSB'yi faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz. Şu an kamulaştırma aşamasında çalışmalar devam ediyor. OSB içinde sektör için çok çok önemli olan birkaç merkez kurulum çalışmaları var. Bugünden bunun fizibilite çalışmalarını ve projelendirmelerini yapıyoruz" diye konuştu.  

Özoğul, sadece kalıpçılık sektörü için değil, tüm üretim sektörleri için nitelikli personel eksikliğinin tehdit haline geldiğini sözlerine ekledi. 

Törene, AK Parti  Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ödünç, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Cüneyt Şener ve Şakir Umutkan, TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Gamsız ve sektör temsilcileri katıldı.

Fuarlar, 6 Aralık'a kadar 11.00-19.30, 7 Aralık'ta ise 11.00-18.30 saatlerinde ziyaret edebilecek.