Bursa'da "at eti" ele geçirilmesi

Bursa'da "at eti" ele geçirilmesi
Bursa'da "at eti" ele geçirilmesi
- Nilüfer'de bulunan bazı işletmelere "at eti" satıldığıyla ilgili çıkan haberlere tepki gösteren FSM-DER üyeleri, isimlerin açıklanarak gereken yasal tedbirlerin alınmasını ve kimsenin zan altında bırakılmamasını istedi - Dernek Başkanı Binbaş: - "Bir an önce sonuçların açıklanması ve kamuoyuyla paylaşılması gerekmektedir. Böylece marka değeri çok yüksek olan FSM Bulvarında hizmet veren işletmeler mağdur olmasın ve zan altında kalmasın"

BURSA (AA) - Bursa'da, özellikle merkez Nilüfer ilçesinde bulunan bazı işletmelere "at eti" satıldığıyla ilgili çıkan haberlere tepki gösteren Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Yeme İçme ve Eğlence Hizmetleri Sosyal Yardımlaşma Derneği (FSM-DER) üyeleri, isimlerin açıklanarak gereken yasal tedbirlerin alınmasını, kimsenin zan altında bırakılmamasını istedi. 

Derneğin başkanı Neslihan Binbaş, dernek üyeleriyle Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'ndaki bir kafede düzenlediği basın toplantısında, son bir haftada "at eti" ile ilgili haberlerin Bursa'nın ticaret yüzü olan, yeme içme sektöründe marka olan FSM Bulvarı'ndaki iş yerlerini etkilediğini söyledi.

Binbaş, bulvar üzerinde kafe, restoran, lokanta, dürümcü gibi alanlarda faaliyet gösteren işletmelerin bulunduğunu belirterek, "Bu işletmelerin hepsi maalesef çıkan haberler  yüzünden olumsuz etkilenmiştir. Bu haberler adres gösterilmeden yayınlanmış olması nedeniyle bütün işletmeleri maalesef zan altında bırakmıştır" dedi.

Bütün işletmelerin kaynağından başlayarak denetlenmesi gerektiğine inandıklarını dile getiren Binbaş, "Çünkü kaynağı kurutmazsanız halk sağlığını etkileyen bu tür olayların önüne geçemezsiniz. Bursa'da yaşayan vatandaşlar olarak özellikle Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden bunu bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Verilen cezaların caydırıcı olmadığını savunan Binbaş, "at eti" sattığı iddiasıyla yakalanıp serbest bırakılan şahsın 5 gün sonra aynı nedenden yakalandığını belirterek, şunları kaydetti:

"2014 yılında Konya, Mersin, İstanbul, Adana, Ankara gibi birçok ilde 'at eti' satıldığı iddialarına ilişkin haberler yayınladı. Burada yapılması gereken Türkiye 'nin her yerinde bütün işletmelerin denetlenmesi gerekiyor. Bunların şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşılması gerekiyor. Bursa Nilüfer ve bulvarda denilerek isim ve adres gösterilmeden haber yapıldığında bütün işletmeler zan altında kalıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden bu süreçte şeffaf bir yönetim anlayışının sürdürülmesini rica ediyoruz. Bir an önce sonuçların açıklanması ve kamuoyuyla paylaşılması gerekmektedir. Böylece marka değeri çok yüksek olan FSM Bulvarında hizmet veren işletmeler mağdur olmasın ve zan altında kalmasın. FSM-DER olarak sürecin takipçisi olacağız. Bu isimlerin açıklanarak gereken yasal tedbirlerin alınmasını bekliyoruz." 

FSM Bulvarına faaliyet gösteren bir işletmenin sahibi Bekir Odabaşı da işletmesinde asla "at eti" kullanmadıklarını, bu haberlerin işlerini kötü etkilediğini belirterek, mağdur olduklarını söyledi.