Bursa'da "Balkan Festivali" başladı

Bursa'da "Balkan Festivali" başladı
Bursa'da "Balkan Festivali" başladı
- Festival kapsamında, Balkan müziğinin tanınmış gruplarından "Rumeli Orhan ve Kemal", Makedonya'dan halk oyunları ve müzik grupları ile Osmangazi Halk Dansları Topluluğu sahne aldı

BURSA (AA) - Bursa'da, Makedonya Arnavutluk Kosova Göçmenleri Derneği (MAKDER) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen "Balkan Festivali" başladı.

Osmangazi ilçesindeki Zafer Parkı'nda gerçekleştirilen festival kapsamında, Balkan müziğinin tanınmış gruplarından "Rumeli Orhan ve Kemal", Makedonya'dan halk oyunları ve müzik grupları ile Osmangazi Halk Dansları Topluluğu sahne aldı.

MAKDER Başkanı Taner Ödemiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Balkanların başkenti niteliğindeki Bursa'da "Elveda Rumeli" yerine, "Merhaba Rumeli" demek için festival düzenleyerek, hemşehrileriyle bir araya geldiklerini söyledi.

Festivalde birçok etkinliğin gerçekleştirildiğini anlatan Ödemiş, şunları kaydetti:

"Balkanlar'dan Tetova müzik grupları geliyor. Daha çok Arnavutça müzikler yaparak, bu bölgedeki halkın duygularına bir nevi tercüman oluyorlar. Bunun yanında Bursa'daki Rumeli derneklerinden de halk oyunu grupları yöresel oyunlar sergiliyor. Festival, iki gün sürecek. Ekipler, bir hafta önceden gelip Bursa'nın çeşitli yerlerini gezdi. Bursa'nın tarihini, kültürünü ve turizmini tanımak amacıyla gezdiler. Hem kültürel değişim oluyor, hem de Bursa'yı Balkanlar'a, Balkanlar'ı da Bursa'ya tanıtmış oluyoruz. Bu konuda destekleri için Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe'ye çok teşekkür ediyorum.''