Bursa'da Bıçakçılık Müzesi kurulacak

Bursa'da Bıçakçılık Müzesi kurulacak
Bursa'da Bıçakçılık Müzesi kurulacak
BURSA (AA) - Bursa Büyükşehir Belediyesinin, Bıçakçılık Müzesi kurmak için çalışmalara başladığı bildirildi.Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı...

BURSA (AA) - Bursa Büyükşehir Belediyesinin, Bıçakçılık Müzesi kurmak için çalışmalara başladığı bildirildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Bursa Bıçakçılar Derneğini ziyaret edip Dernek Başkanı Mülazım Gülşen ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, artık klasik belediyecilik hizmetlerinin ötesinden tarımdan hayvancılığa ve sanayiden el sanatlarına kadar tüm sektörlerin gelişmesine yönelik projeler üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Altepe, Bursa'nın yeniden bıçağıyla anılması ve Bursa bıçaklarının dünya markası haline gelmesi amacıyla çalışmalara devam ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Bursa bıçaklarını yeniden marka haline getirip, dünya vitrinine çıkarmak için hayata geçirdiğimiz projelere şimdi de Bıçakçılık Müzesi'ni ekliyoruz. Bıçak imalatının gelişmesi, daha kaliteli üretimin sağlanması, yeni pazarlar bulunması hedefiyle esnafımızı desteklemeye devam ediyoruz. En önemli el sanatımız olan bıçakçılığın yeniden eski popülaritesini kazanması ve eski günlerine dönmesi için Bıçakçılar Derneği ve esnafımızla birlikte çalışıyoruz. Bıçakçılıkla ilgili bir müze kurulması için de çalışmalara başladık. Vatandaşlarımız da ellerinde bulunan belge, dokümanlarla destek verecek. Zaten yeteri kadar malzememiz var. Müzede hem bıçakçılığın geçmişi gelecek kuşaklara anlatılacak hem de ürünler sergilenecek."

Gülşen ise Büyükşehir Belediyesinin de destekleriyle bıçakçılığın çok daha iyi yerlere geleceğine inandığını ifade etti.