Bursa'da can taşıyanlar kan veriyor

- 112 Acil Servis görevlilerinin gönüllü kan bağışında bulunduğu kampanyanın tanıtım toplantısı yapıldı

BURSA (AA) - Bursa'da, 112 Acil Servis görevlilerinin gönüllü kan bağışında bulunduğu kampanya başlatıldı.

Ördekli Kültür Merkezi'nde, kampanyanın tanıtımı amacıyla düzenlenen etkinlikte konuşan İl Sağlık Müdürü Özcan Akan, Türk Kızılayı ile birliğine giderek "Can Taşıyanlar Kan Veriyor Kampanyası"nı başlattıklarını bildirdi.

Kampanya ile kan bağışına dikkati çekmeyi amaçladıklarını belirten Akan, şunları kaydetti:

"Kan, üretilemeyen tek ilaçtır ve maalesef sadece kaynağı da insandır. Baktığımız zaman bugün  binlerce insanımız gerek yaralanmalar gerekse çeşitli hastalıklara bağlı olarak kan bağışı için maalesef bir sürü sıra beklemekte, çile çekmektedir. Bakıyoruz ki ülkemizde sürekli ve düzenli kan bağışı istenen seviyede değil. Bursa'da günlük 200 ünitenin üzerinde kan ihtiyacı var ama bağışlarımıza baktığımız zaman bu sayının çok çok altında. Büyük bir koşuşturmanın olduğunu görüyoruz. İşte bu nedenle Türk Kızılayı Bölge Müdürlüğümüzle bir karar verdik, 'Birlikte kampanya başlatalım' dedik. 2012 yılında Bursa, organ bağışında birinci olmuştu. Hedefimiz; kan bağışında da üst noktalara taşımak."

 

Daha sonra, senaryo gereği, Acil Servis görevlilerinden birinin, hastaneye götürülmek üzere aldıkları hastaya aciliyetinden dolayı kan vermesini konu alan kısa tiyatro gösterisi sunuldu.

 

Etkinlik, 112 Acil Servis görevlilerinin kan bağışıyla sona erdi.