Bursa'da din görevlilerine "aşere-takrib" kursu

Bursa'da din görevlilerine "aşere-takrib" kursu
Bursa'da din görevlilerine "aşere-takrib" kursu
BURSA (AA) - Bursa'da, İl Müftülüğünce Ulu Camii ve Mihraplı Camii'nde "aşere-takrib" kursu başlatıldı.Müftülükten yapılan yazılı açıklamaya göre,...

BURSA (AA) - Bursa'da, İl Müftülüğünce Ulu Camii ve Mihraplı Camii'nde "aşere-takrib" kursu başlatıldı.

Müftülükten yapılan yazılı açıklamaya göre, Ulu Camii'nde kurs açılışı dolayısıyla tören gerçekleştirildi.

İl Müftüsü Mehmet Emin Ay, törende yaptığı konuşmada, Osmanlı döneminde ilk kez Sultan Yıldırım Bayezid'in arzusu üzerine 1395 yılında kıraat alimi El Cezeri tarafından Ulu Camii'nde başlatılan Kur'an-ı Kerim kıraat ilminin yine Bursa'da sürdürülmesinden büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

Bu kursu, manevi yönü ve ecdada karşı sorumluluğun bir gereği olarak önemsediklerini vurgulayan Ay, "İl Müftülüğü olarak Kur'an ve kıraat ilmi ile ilgili çalışmalara kayıtsız şartsız destek veriyoruz. Aşere, takrib ve tayyibe derslerini okutan emekli müftü Sadık Uysal, diğer öğreticiler Ali Keleş, Musa Coşkun ve Mustafa Doğan ile bu kursa katılan 48 din görevlimize başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Çetin ve Osmangazi Müftüsü Cahit Çetin'in hazır bulunduğu törenin ardından Mihraplı Külliyesi'ndeki kurs ziyaret edildi.