Bursa'da "Dostluk Kapısı Projesi" başlıyor

Bursa'da "Dostluk Kapısı Projesi" başlıyor
Bursa'da "Dostluk Kapısı Projesi" başlıyor
- Vali Karaloğlu: "Projeyle ilk etapta Bursa'nın 6 ilçesinde 7 bin 419 kişiye birebir eğitimler verilecek" - "18 ay devam edecek projeyle bakıma muhtaç ve engelli ailelerinin, uzman eğitmenler ve rehber kitaplarla fiziksel, psikolojik, sağlık ve ekonomik durumlarını iyileştirmek amaçlanıyor"

BURSA (AA) - Bursa'nın 6 ilçesinde, 18 ay sürecek "Dostluk Kapısı Projesi"yle bakıma muhtaç ve engelli ailelerinin fiziksel, psikolojik ve ekonomik durumlarının iyileştirilmesi hedefleniyor.

Vali Münir Karaloğlu, Valilik,  Avrupa Birliği (AB) Proje ve Dış İlişkiler Koordinasyonu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile yürütülen, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından desteklenen projenin bir otelde düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, evde bakım hizmetlerinin gelişmiş bir modeli olarak değerlendirilen projenin, engelliler ve ailelerine maddi destek vermenin ötesine geçtiğini söyledi.

Türkiye 'de, engellilerin evde bakımını temin etmek için 2006 yılında ailelerine ücret ödemeye başlandığını hatırlatan Karaloğlu, şöyle devam etti:

"Bu, engelli maaşı gibi algılanıyor ama değil. Engelli, maaşını almaya devam eder. Bu ücret, engelliye ev ortamında bakana verilen ücrettir. Bursa'da 14 bin 500 engelliye bakana ücret ödüyoruz. Bunu niye ödüyoruz? Diyoruz ki 'Ey engelli çocuğun annesi, akrabası, babası, evladı. Sen engelliye bakıyorsun. Evinde bakmasaydın sosyal devletin gereği olarak alıp o engelliye devletin kurumunda bakacaktık. Çocuksa alıp onu çocuk yuvasına yaşlıysa huzur evine alıp bakacaktık ama sen bunlara evinde bakıyorsun. Devlet olarak ben sana minnettarım. Allah senden razı olsun. Bunun karşılığında, senin de ihtiyacın var, gelip inceliyorum, durumun aslında çok iyi değil, bu engellilere bakacak kadar da iyi değil ama ben devlet olarak bu ihtiyacını gideriyorum.' Bu projenin amacı, evde engelliye bakanlara ücret veriyoruz. Her şey bitti mi, elbette değil. Bu ailelerle ilgilenmek durumundayız. Onların zaman zaman kapılarını çalıp bu engellilerin yaşadığı ortamı bakan insanın psikolojik durumunu onun sosyal durumuna da bakmak zorundayız devlet olarak. İşte bu proje de bunu yapacak. Engelli vatandaşlarımızın evlerinin kapısı çalınacak, onlara denilecek ki 'Evdeki engellinizin yaşama durumunda sıkıntı var mı yok mu? Engelliye bakarken eğitime ihtiyacınız var mı?' Bunlar çok önemli şeyler."

Projenin Türkiye'de bir ilk olduğunu anlatan Karaloğlu, "Projeyle ilk etapta Bursa'nın 6 ilçesinde 7 bin 419 kişiye birebir eğitimler verilecek. 18 ay devam edecek projeyle bakıma muhtaç ve engelli ailelerinin, uzman eğitmenler ve rehber kitaplarla fiziksel, psikolojik, sağlık ve ekonomik durumlarını iyileştirmek amaçlanıyor" ifadesini kullandı.

Karaloğlu, proje kapsamında 14 bin 435 engelli ve ailesine ulaşmanın hedeflendiğini sözlerine ekledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Yardımcısı Hulusi Arman Yıldırım ise projenin Türkiye'ye model olacağını belirterek, engelli, yaşlı ve hastalara yönelik bu çalışmayla engellilere daha iyi hizmet verilmesinin hedeflendiğini bildirdi.

Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta da proje hakkında slayt eşliğinde bilgi verdi.