Bursa'da geçen yıl 11 ayda yabancı sermayeli 19 firma kuruldu

Bursa'da geçen yıl 11 ayda yabancı sermayeli 19 firma kuruldu
Bursa'da geçen yıl 11 ayda yabancı sermayeli 19 firma kuruldu
BURSA (AA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, geçen yılık ilk 11 ayında Türkiye genelinde yabancı...

BURSA (AA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, geçen yılık ilk 11 ayında Türkiye genelinde yabancı sermayeyle kurulan 4 bin 433 firmadan sadece 19'unun Bursa'da olduğunu bildirdi.

Burkay, yaptığı yazılı açıklamada, kentin yeni yatırım alanlarına ihtiyaç duyduğunu belirtti. 

Türkiye'de yabancı sermayeli şirket sayısının 41 bin 383'e yükseldiğinin bilgisini veren Burkay, şunları kaydetti:

"Türkiye genelinde 2014 yılı ocak-kasım döneminde yabancı sermayeli 4 bin 433 firma kuruldu. Söz konusu dönemde Bursa'da kurulan yabancı sermayeli firma sayısı ise 19'da kaldı. 2013 yılı sonu itibarıyla Türkiye'de 36 bin 950 firma faaliyet gösteriyordu. 2014 yılının söz konusu döneminde İstanbul 'da yabancı sermayeli 2 bin 617 şirket kurulurken  Antalya 'da 348, Mersin'de 314, Gaziantep'te ise 249 firma faaliyet göstermeye başladı. Bursa'da da söz konusu kapsamdaki şirket sayısı 611'den 630'a çıktı.

Bursa'da 13 organize sanayi bölgesi (OSB) ve 8 ıslah OSB var ancak geniş çaplı yatırımlar için uygun bir alan kalmadı. Birçok yatırımcı Ar-Ge merkezleri ve teknolojisi ile birlikte Bursa'da yatırım planları yaptık ancak bu yatırımcılara yer gösteremiyoruz. Bursa, Türkiye'nin ilk OSB'sini kurdu ve atılan adımlarla Türkiye'nin sanayi başkenti unvanını taşıdı. 1960'lı, 1970'li yıllarda atılan adımlar kentin 30-40 yılını kurtardı ancak şimdi yeni yatırım alanlarına ihtiyaç var. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Recep Altepe'nin liderliğinde yeni bir OSB kurma hazırlığındayız. Yüksek Teknoloji OSB'de lojistik merkezden serbest bölgelere, mükemmeliyet merkezlerinden teknoloji geliştirme bölgelerine, liman ve karayolundan demiryolu bağlantılarına kadar birçok imkan olacak. Çok yapılı bir sistem oluşturmayı hedefliyoruz. Ayrıca mevcut sanayi bölgelerinin dışında kalan sanayi kuruluşlarına da yeni OSB'de yer vereceğiz. Böylece kentimizde çevre kirliliğinin de önüne geçmiş olacağız. Yüksek Teknoloji OSB, Bursa'nın önümüzdeki 100 yılını garanti altına alacağımız çok önemli bir proje olacak."