Bursa'da "İslam, Şehir ve Medeniyet Seminerleri"

Bursa'da "İslam, Şehir ve Medeniyet Seminerleri"
Bursa'da "İslam, Şehir ve Medeniyet Seminerleri"
BURSA (AA) - Uludağ Üniversitesi (UÜ) Türk Devletleri ve Akraba Toplulukları Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÜDAM) ile Bursa Büyükşehir Belediyesi...

BURSA (AA) - Uludağ Üniversitesi (UÜ) Türk Devletleri ve Akraba Toplulukları Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÜDAM) ile Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ'nin yürüttüğü "İslam, Şehir ve Medeniyet Seminerleri" devam ediyor.

Seminerlerin ikincisi, Emir Buhari Kültür Merkezi'nde Prof. Dr. Hüseyin Algül'ün "Mekke ve Medine" konulu sunumuyla yapıldı.

Algül, Mekke şehrinin isimlerinden biri olan "Ümmü'l-Kura"nın tüm Müslümanlar için "ana kent" anlamına geldiğini belirterek, İslam dininin burada doğduğunu ve çevresinin bütün dünya olduğunu vurguladı.

Eski adı "zarar vermek, karıştırmak, bozmak" anlamında "Yesrib" olan Medine'nin ise Hazreti Muhammed'in buraya gelişiyle "hoş ve güzel" anlamına gelen "Tabe ve Tayyibe", "sevgi" anlamına gelen "Mahabbe" gibi isimlerle anıldığını aktaran Algül, Medine-i Münevvere'nin Kur'an-ı Kerim ile fethedilmiş bir şehir olduğunu ifade etti.