Bursa'da "Kan Bağışı ve Kök Hücre Paneli"

Bursa'da "Kan Bağışı ve Kök Hücre Paneli"
Bursa'da "Kan Bağışı ve Kök Hücre Paneli"
BURSA (AA) - Uludağ Üniversitesinde (UÜ), "Kan Bağışı ve Kök Hücre Paneli" yapıldı.UÜ Rektörlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Türk Kızılayı Bursa Şubesi,...

BURSA (AA) - Uludağ Üniversitesinde (UÜ), "Kan Bağışı ve Kök Hücre Paneli" yapıldı.

UÜ Rektörlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Türk Kızılayı Bursa Şubesi, kan bağışı ve kök hücre konusundaki bilinirliğin artırılması amacıyla panel düzenledi.

Panele, İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Türk Kızılay Bursa Şube Başkanı İbrahim Dokunmazer, Türk Kızılayı UÜ Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Öztahtalı, Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Hematoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fahir Özkalemkaş, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Açılışta konuşan Akan, kan bağışı ve kök hücre konusunun Türkiye'nin en önemli ve stratejik konularından biri olduğunu vurguladı.

Sağlık Bakanlığının da bu önemli konuyu tek elden yönetmek amacıyla tüm yetkileri Türk Kızılayına sunduğunu belirten Akan, şunları söyledi:

 "İl Sağlık Müdürlüğü olarak bizler her zaman böyle çalışmalara içtenlikle destek verdik ve bundan sonra da vermeye devam edeceğiz. Kan bağışı ve kök hücre konusunda adımlar atılabilmesi adına TÜRKÖK'ün kurulmasını çok önemsiyorum. Organ bağışı kadar kök hücre nakli de son derece hayati bir konudur. Bu konuların çok iyi işlenmesi ve topluma çok iyi şekilde anlatılarak bağış oranının artırılması gerekmektedir."

Dokunmazer ise kan toplama konusunda çok büyük emekler sarf ettiklerini anlatarak, "Bu çalışmalarımızın neticesini görüyoruz. Bir de kök hücre konusu ele alınacak. Kök hücre konusunda da önümüzdeki yıllarda çok önemli mesafeler almış olacağımıza inanıyorum" dedi.

Daha sonra sunumlar yapıldı.