Bursa'da kültür sanat

Bursa'da kültür sanat
Bursa'da kültür sanat
- BDT, "Sığıntılar" ve ''Kozalar" adlı oyunları sahneye koyacak

BURSA (AA) - Bursa Devlet Tiyatrosu (BDT), Konya Devlet Tiyatrosu'nun sahnelediği "Sığıntılar" ile ''Kozalar" adlı oyunları izleyiciyle buluşturacak.

Slawomir Mrozek'in yazdığı, Zihni Küçümen'in Türkçeye çevirdiği ve Mustafa Uzman'ın yönettiği "Sığıntılar"ın dekor tasarımını Tayfun Çebi, ışık tasarımını Zeynel Işık ve kostüm tasarımını da Funda Çebi yapıyor.

Ahmet Çökmez, Ferdi Dalkılıç, Çağatay Çiftçi ve Gülesin Gelenbevi'nin rol aldığı oyunda, yabancı ülkede aynı odayı paylaşan iki zıt karakterin hikayesi ele alınıyor. Kırsal bölgeden gelişmiş ülkeye göç etmiş, kısa vadeli çıkarcılık, saflık ve mal sahibi olma tutkusunu simgeleyen köylü-işçi ile ona taban tabana aykırı, yurdundan politik nedenlerle kaçmak zorunda kalmış bir aydının hikayesi anlatılıyor. 

Oyun, Ahmet Vefik Paşa (AVP) Sahnesi'nde bugün ve yarın 20.00, 28 Şubat'ta ise 15.00 ve 20.00'den itibaren tiyatroseverlere sunulacak.

Adalet Ağaoğlu'nun yazdığı, Zeynep Su Kasapoğlu'nun yönettiği "Kozalar"ın dekor ve kostüm tasarımını Hakan Dündar, ışık tasarımını Rahmi Özan yapıyor.

Serap Uluyol Karanfilci, Belgin Bilgin ve Yasemin Şener'in rol aldığı oyunda, aylak, sorumsuz ama gösterişe düşkün üç orta sınıf kadının, 1970'li yıllarda toplumun üzerine çöken anarşi ve baskıdan habersiz, kendi dünyalarında, bastırılmış istekleri, para ve mal tutkularıyla bencilce sürdürdüğü amaçsız yaşamları sergileniyor. Sahip olduklarını ellerinden kaçırmamak için çırpınan bu kadınlar, kendilerini adeta bir koza içine hapsediyor.

Oyun, bugün, yarın ve 28 Şubat'ta 18.00'den itibaren Feraizcizade Oda Tiyatrosu'nda sahnelenecek.

- Bursa Şehir Tiyatrosu

Bursa Şehir Tiyatrosunun sahnelediği, Orhan Asena'nın yazdığı "Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe" oyununun yönetmenliğini Yunus Emre Bozdoğan, dekor tasarımını Sertel Çetinel, kostüm tasarımını Aydan Çınar, ışık tasarımını Zeynel Işık, müziklerini ise Fatih Veli Ölmez üstleniyor.

Oyunda, Şehzade Mustafa'nın ölümü sonrası yaşanan olaylar ele alınıyor. Tahtın kendi çocukları olan Şehzade Bayezid ile Şehzade Selim'den birine kalacağını düşünen Hürrem Sultan, iki şehzadenin birbirine düşeceğini ve daha Kanuni Sultan Süleyman ölmeden taht kavgasına başlayacağını kestiremiyor. Hatalı kararları sonucu kardeşini sürekli kışkırtan biri gibi görülen Bayezid, tek koruyucusu Hürrem Sultan'ın ölümüyle yalnızlaşıyor. Artık her şey Kanuni Sultan Süleyman'ın kararına kalıyor.

Oyun, Tayyare Kültür Merkezi'nde, bugün ve yarın 20.00'de, 28 Şubat'ta ise 14.00'te sahnelenecek.