Bursa'da kültür sanat

Bursa'da kültür sanat
Bursa'da kültür sanat
- "DT Bursa 2'nci Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali" devam ediyor

BURSA (AA) - Devlet Tiyatroları (DT) tarafından düzenlenen "Bursa 2'nci Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali" kapsamında Bulgaristan, Kosova, Arnavutluk ve Makedonya'dan tiyatro ekipleri oyunlarını sahneleyecek.

Balkan ülkelerinin tiyatrolarını Bursa'da konuk eden ve 7 Mart'ta başlayan festival, bu hafta da devam ediyor.

Bulgaristan'dan Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosunun "Boyacı" oyunu bugün  Ahmet Vefik Paşa (AVP) Sahnesi'nde saat 20.00'de gösterime sunulacak.

Savaş, cinayet ve köleleştirmeye karşı çıkmayı ele alan Eudipidus'un yazdığı, Elmaze Nura'nın yönettiği ve Kosova'dan Tiyatro ve Sinema Evi adlı grubun sahnelediği "Troyalı Kadınlar", 20-21 Mart'ta yine AVP Sahnesi'nde aynı saatte sahneye konulacak.

Ayrıca Arnavutluk ve Kosova'dan Elbasan Skampa ile Ferizaj Adriana Tiyatrolarının sahneleyeceği "AP Departmanı" oyunu 22-23 Mart'ta sunulacak. Makedonya Üsküp Arnavut Tiyatrosu da "Spokane'de El(e) Veda" oyununu 24-25 Mart'ta AVP Sahnesi'nde saat 20.00'de sanatseverlerle buluşturacak.

- Şehir Tiyatrosu

Bursa Şehir Tiyatrosu, "Gulyabani" oyununu sahneye koyacak. Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın yazdığı, Lale Oraloğlu'nun uyarladığı, Volkan Özgömeç'in yönettiği oyunun dekor tasarımını Tayfun Çebi üstleniyor. Altuğ Görgü, Ebru Serener Ergüç, Didem Hunliman, Uğur Serener, Uğur Çakmak gibi isimlerin sahne aldığı oyunda, geçim zorluğu çeken ve aile dostlarının yardımıyla adı "peri yuvası"na çıkmış bir köşke hizmetçilik yapmaya götürülen kadının başından geçenler anlatılıyor.

Oyun, bugün saat 20.00'de, Nilüfer ilçesindeki Nazım Hikmet Kültürevi'nde, yarın 20.00 ve Cumartesi günü 14.00'te de Tayyare Kültür Merkezi'nde sahnelenecek.

Şehir Tiyatrosu ayrıca Necip Fazıl Kısakürek'in yazdığı, Özer Tunca'nın yönettiği "Reis Bey" oyununu sahneleyecek.

Dekor tasarımını Tayfun Çebi, kostüm tasarımını Funda Çebi, ışık tasarımını Zeynel Işık ve müzik Oktay Köseoğlu'nun yaptığı oyunda, Eren Topçak, Serdar Soyer, Didem Hun Liman'in de aralarında bulunduğu 32 kişi rol alıyor.

Bir ağır ceza reisinin hayatının ele alındığı oyun, 24 Mart Salı günü saat 20.00'de Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Orhangazi Salonu'nda sahnelenecek.