Bursa'da kültür sanat

Bursa'da kültür sanat
Bursa'da kültür sanat
- BDT, İstanbul Devlet Tiyatrosunun sahnelediği "Hamlet" ve "Hastalık Hastası" oyunlarını izleyiciyle buluşturacak

BURSA (AA) - Bursa Devlet Tiyatrosu (BDT),  İstanbul  Devlet Tiyatrosunun sahnelediği "Hamlet" ve "Hastalık Hastası" oyunlarını sanatseverlere sunacak.

Fransız komedi yazarı Jean Baptiste Poquelin Moliere'in yazdığı, Lütfi Ay'ın Türkçeye çevirdiği ve yönetmenliğini Malkom Keith Kay'ın üstlendiği "Hastalık Hastası"nın dekor tasarımını Savaş Çevirel, kostüm tasarımını Funda Çebi, ışık tasarımını Ali Karaman yapıyor.

Bora Özkula, Halil Balkanlar, Sitare Tuna ve Nazlı Ceren Argon'un da bulunduğu 13 kişinin rol aldığı oyunda, "hipokondriya" yani hasta olduğuna inanma rahatsızlığı bulunan Argan'ın, başkasını seven kızını kendisi için bir doktorla evlendirmeye çalışması ele alınıyor. Hızlı bir aksiyon içinde canlı müzik ve danslarla yorumlanan oyunda, seyircinin güldürülerek düşündürülmesi amaçlanıyor.

Oyun, Ahmet Vefik Paşa (AVP) Sahnesi'nde bugün ve yarın 20.00, 25 Nisan Cumartesi günü ise 15.00 ve 20.00 saatlerinden itibaren sahnelenecek.

William Shakespeare'in yazdığı, Sebahattin Eyüboğlu'nun Türkçeye çevirdiği, rejisörlüğünü de Işıl Kasapoğlu'nun üstlendiği "Hamlet" oyununun dekor ve giysi tasarımını Hakan Dündar ve ışık tasarımını ise Cem Yılmazer yapıyor.

Hamlet'i canlandıran Bülent Emin Yarar'ın rol aldığı oyunda, üslubu gibi kişiliği de sürekli değişim halinde olan Hamlet, bu kez de sahnedeki tek başınalığıyla olayların içinde ve dışında, bunları hem yaşayan hem de anlatan kişi olarak izleyicinin karşısına çıkacak.

Oyun, AVP Sahnesi'nde 28 ve 29 Nisan'da 20.00'den itibaren tiyatroseverlere sunulacak.

- Bursa Şehir Tiyatrosu

Bursa Şehir Tiyatrosu, Nikolay Gogol'un yazdığı, Koray Karasulu'nun Türkçeye çevirdiği ve Ertan Akman'ın yönettiği "Evlenme" oyununu sahneleyecek.

Oyunun dekor tasarımı Murat Şimşek, kostüm tasarımını Akın Tezer Tunalı, ışık tasarımını Zeynel Işık yapıyor. Oyuncu kadrosu 10 kişiden oluşan eserde, çöken soylular sınıfıyla yükselen burjuva sınıfının çatışması eğlenceli bir evlenme hikayesiyle ele alınıyor.

Oyun, Tayyare Kültür Merkezi'nde, bugün ve yarın saat 20.00'de sahnelenecek.