Bursa'da kültür sanat

Bursa'da kültür sanat
Bursa'da kültür sanat
- Bursa Devlet Tiyatrosunca "Bana Mastika'yı Çalsana" ve "Sihirli Kapı" oyunları sahnelenecek

BURSA (AA) - Bursa Devlet Tiyatrosunca "Bana Mastika'yı Çalsana" ve "Sihirli Kapı" oyunları sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Nilbanu Engindeniz'in yazdığı, Murat Atak'ın yönettiği "Bana Mastika'yı Çalsana"nın dekorunu Tayfun Çebi, kostümlerini Funda Çebi, ışık tasarımını ise Yakup Çartık üstlendi. 

Hafize Gün, Berrin Kulya Balkanlar, Ecehan Şarman Çetinkaya ve Yener Sezgin'in de aralarında bulunduğu çok sayıda oyuncunun rol aldığı eserde, İzmir'de İki Çeşmelik'te yaşayanların hayatları ele alınıyor. 

Oyunda, bu semtte yaşayan ve büyüyünce "çingene" olmayı hayal eden küçük Yeşim'in 12 Eylül döneminde karşılaştığı zorluklar anlatılıyor.

Oyun, Ahmet Vefik Paşa (AVP) Sahnesi'nde bugün ve yarın 20.00, 10 Ekim Cumartesi günü 15.00 ve 20.00, 13 ve 14 Ekim'de de 20.00'de sahnelenecek.

Taner Turan'ın yazıp yönettiği "Sihirli Kapı" oyununun dekorunu ise Özlem Karabay, ışık tasarımını Rahmi Özan, müziklerini Oktay Köseoğlu üstlendi. 

Ayşe Dinç Vardar, Emre Işık, Cenk Turan ve Sıdıka Derya Gümral'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda oyuncunun rol aldığı eser, hayali ormanlar ülkesinden "Bay Bilgin" adındaki mucidin, icat ettiği kapıyla bugüne yolculuğuyla başlıyor. Bay Bilgin, "Sihirli Kapı" sayesinde zaman içinde istediği yere seyahat ediyor. 

Fantastik görselliği, şarkıları ve dans sahneleriyle dikkat çekici anlatıma sahip oyunda, çocuklara, doğanın, ağaçların ve sevginin ne kadar değerli olduğu aktarılıyor.

Oyun, AVP Sahnesi'nde 11 Ekim Pazar günü saat 14.00'te izleyici ile buluşacak. 

-BBDSO'dan BM'nin 70. yılı anısına konser

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrasının (BBDSO), Birleşmiş Milletler'in (BM) 70. yılı şerefine vereceği konserde orkestrayı Luciano di Martino yönetecek. Konserin solisti ise ünlü cellist Julian Steckel olacak. 

Dünya çapında üne sahip Steckel, konserde Şostakoviç'e ait 1. Viyolonsel Konçertosu ile Beethoven'in 8 numaralı senfonisini seslendirecek. Sanatçıya, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası eşlik edecek.

Konser, Bursa Filarmoni Derneği ve Bursa Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla bugün saat 20.00'de Merinos  Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek.