Bursa'da kültür sanat

Bursa'da kültür sanat
Bursa'da kültür sanat
- Bursa Devlet Tiyatrosu, "Entrikalı Dolap Komedyası" ve "Sihirli Kapı" oyunlarını sahneleyecek

BURSA (AA) - Bursa Devlet Tiyatrosu, "Entrikalı Dolap Komedyası" ve "Sihirli Kapı" oyunlarını sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Yunus Emre Gümüş'ün yazdığı, Burak Karaman'ın yönettiği "Entrikalı Dolap Komedyası"nın dekorunu Behlüldane Tor, giysi tasarımını Dilek Kaplan, ışık tasarımını ise Ali Karaman üstleniyor.

Arzu Tan Bayraktutan, Harun Türköz ve Serdar Seçkin'in de aralarında bulunduğu oyuncuların rol aldığı eserde, iki hırsız, eski koca, bir katil ve bir ölüyle aynı evde, bir dolap etrafında geçen entrikalar komik şekilde anlatılıyor.

Oyun, Ahmet Vefik Paşa (AVP) Sahnesi'nde bugün ve yarın saat 20.00, 24 Ekim Cumartesi günü 15.00 ve 20.00, 27 ve 28 Ekim'de de 20.00'de sahnelenecek.

Taner Turan'ın yazıp yönettiği "Sihirli Kapı" oyununun dekoru Özlem Karabay, ışık tasarımı Rahmi Özan, müzikleri Oktay Köseoğlu'na ait.

Ayşe Dinç Vardar, Emre Işık, Cenk Turan ve Sıdıka Derya Gümral'ın da rol aldığı oyun, hayali ormanlar ülkesinden "Bay Bilgin" adındaki mucidin, icat ettiği kapıyla bugüne yolculuğuyla başlıyor. Bay Bilgin, "Sihirli Kapı" sayesinde zaman içinde istediği yere seyahat ediyor. Fantastik görselliği, şarkıları ve dans sahneleriyle dikkat çekici anlatıma sahip oyunda, çocuklara, doğanın, ağaçların ve sevginin ne kadar değerli olduğu aktarılıyor.

Oyun, AVP Sahnesi'nde 25 Ekim Pazar günü saat 14.00'te izleyiciyle buluşacak. 

- BBDSO'dan "Yunus Emre Oratoryosu" 

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO), Ahmet Adnan Saygun'un, Yunus Emre'nin eserlerinden yola çıkarak bestelediği ve 8 dile çevrilerek Fransa, Macaristan, ABD , Almanya, Rusya, Avusturya ve Vatikan'da izleyicilerin beğenisine sunulan "Yunus Emre Oratoryosu"nu, Devlet Çoksesli Korosu ile seslendirecek.

Konser, Bursa Filarmoni Derneği ile Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla, bu akşam saat 20.00'de Merinos  Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde verilecek.