Bursa'da kültür sanat

Bursa'da kültür sanat
Bursa'da kültür sanat
- BDT, "Kanlı Nigar", "Entrikalı Dolap Komedyası" ve "Sihirli Kapı" oyunlarını sahneleyecek

BURSA (AA) - Bursa Devlet Tiyatrosu (BDT), "Kanlı Nigar", "Entrikalı Dolap Komedyası" ve "Sihirli Kapı" oyunlarını sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Sadık Şendil'in yazdığı ve yönetmenliğini Ali Düşenkalkar'ın yaptığı "Kanlı Nigar"ın dekor tasarımını Tayfun Çebi, kostüm tasarımını Funda Çebi, ışık tasarımını Ali Karaman üstleniyor.

Demet Oran, Kemal Okur, Nergiz Acar ve Emre Yaşa dahil 24 oyuncunun rol aldığı oyunda, yangın sonucu evi kullanılamaz hale gelen Nigar'ın başından geçenler anlatılıyor. Kızlarıyla kiralık ev arayan Nigar'a, Kavuklu'nun bir ev bulması sonucu Nigar'ın eski müşterilerinden mahalli tipler eve gelmeye başlıyor. Yaşamı boyunca erkeklerden çok çekmiş olan Nigar, tanıştığı adamlara çeşitli tuzaklar kuruyor ve onları zor durumlara sokarak eğleniyor. "Kadının fendi erkeği yendi" düşüncesi, dramatik bir işlemeyle oyunda ön plana çıkarılıyor.

Oyun, Ahmet Vefik Paşa (AVP) Sahnesi'nde bugün ve yarın 20.00, 7 Kasım Cumartesi günü de 15.00 ve 20.00 saatlerinden itibaren sahnelenecek.

Taner Turan'ın yazıp yönettiği "Sihirli Kapı" oyununun dekoru Özlem Karabay, ışık tasarımı Rahmi Özan, müzikleri Oktay Köseoğlu'na ait.

Ayşe Dinç Vardar, Emre Işık, Cenk Turan ve Sıdıka Derya Gümral'ın da rol aldığı oyun, hayali ormanlar ülkesinden "Bay Bilgin" adındaki mucidin, icat ettiği kapıyla bugüne yolculuğuyla başlıyor. Bay Bilgin, "Sihirli Kapı" sayesinde zaman içinde istediği yere seyahat ediyor. Fantastik görselliği, şarkıları ve dans sahneleriyle dikkat çekici anlatıma sahip oyunda, çocuklara, doğanın, ağaçların ve sevginin ne kadar değerli olduğu aktarılıyor.

Oyun, AVP Sahnesi'nde 8 Kasım Pazar günü saat 14.00'te izleyiciyle buluşacak. 

Yunus Emre Gümüş'ün yazdığı, Burak Karaman'ın yönettiği "Entrikalı Dolap Komedyası"nın dekorunu Behlüldane Tor, giysi tasarımını Dilek Kaplan, ışık tasarımını ise Ali Karaman üstleniyor.

Arzu Tan Bayraktutan, Harun Türköz ve Serdar Seçkin'in de aralarında bulunduğu oyuncuların rol aldığı eserde, iki hırsız, eski koca, bir katil ve bir ölüyle aynı evde, bir dolap etrafında geçen entrikalar komik şekilde anlatılıyor.

Oyun, AVP Sahnesi'nde 10 ve 11 Kasım'da 20.00'de sahnelenmeye başlanacak.