Bursa'da kültür-sanat

Bursa'da kültür-sanat
Bursa'da kültür-sanat
- BDT, "Entrikalı Dolap Komedyası", "Halktan Biri", "Kanlı Nigar" ve "Sihirli Kapı" oyunlarını sahneleyecek

BURSA (AA) - Bursa Devlet Tiyatrosu (BDT), "Entrikalı Dolap Komedyası", "Halktan Biri", "Kanlı Nigar" ve "Sihirli Kapı" oyunlarını sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Yunus Emre Gümüş'ün yazdığı, Burak Karaman'ın yönettiği "Entrikalı Dolap Komedyası"nın dekorunu Behlüldane Tor, giysi tasarımını Dilek Kaplan, ışık tasarımını ise Ali Karaman üstleniyor.

Arzu Tan Bayraktutan, Harun Türköz ve Serdar Seçkin'in de aralarında bulunduğu oyuncuların rol aldığı eserde, iki hırsız, eski koca, bir katil ve bir ölüyle aynı evde, bir dolap etrafında geçen entrikalar komik şekilde anlatılıyor.

Oyun, Ahmet Vefik Paşa (AVP) Sahnesi'nde bugün ve yarın 20.00, 14 Kasım Cumartesi günü de 15.00 ve 20.00 saatlerinde sahnelenmeye başlanacak.

Sam Bobrick'in yazdığı, Ekin Tunçay Turan'ın Türkçeye çevirdiği ve Bora Özkula'nın yönettiği "Halktan Biri"nin dekorunu Ethem İzzet Özbora, giysi tasarımını Gözde Yavuz, ışık tasarımını ise Rahmi Özan üstleniyor.  

Taner Turan, Acan Ağır Aksoy ve Cem Şener'in rol aldığı oyunda, işini kaybetmiş bir Amerikalı olan Travis Pine'ın geleceğinden duyduğu endişe sebebiyle, başkana durmadan eleştiri dozu yüksek mektuplar yazması ve başkanın bu mektupları okuyup etkilenmesi neticesinde de Travis Pine'nın mektup yazmasını durdurmak için ajan göndermesiyle gelişen trajikomik olayları anlatıyor.

Oyunun prömiyeri bugün saat 18.00'de Oda Tiyatrosu'nda yapılacak. Oyun, yarın ve cumartesi günü de saat 18.00'de sahneye konulacak.

Sadık Şendil'in yazdığı ve yönetmenliğini Ali Düşenkalkar'ın yaptığı "Kanlı Nigar"ın dekor tasarımını Tayfun Çebi, kostüm tasarımını Funda Çebi, ışık tasarımını Ali Karaman üstleniyor.

Demet Oran, Kemal Okur, Nergiz Acar ve Emre Yaşa dahil 24 oyuncunun rol aldığı oyunda, yangın sonucu evi kullanılamaz hale gelen Nigar'ın başından geçenler anlatılıyor. Kızlarıyla kiralık ev arayan Nigar'a, Kavuklu'nun bir ev bulması sonucu Nigar'ın eski müşterilerinden mahalli tipler eve gelmeye başlıyor. Yaşamı boyunca erkeklerden çok çekmiş olan Nigar, tanıştığı adamlara çeşitli tuzaklar kuruyor ve onları zor durumlara sokarak eğleniyor. "Kadının fendi erkeği yendi" düşüncesi, dramatik bir işlemeyle oyunda ön plana çıkarılıyor.

Oyun, AVP Sahnesi'nde 17 ve 18 Kasım'da saat 20.00'den itibaren sahnelenecek.

Taner Turan'ın yazıp yönettiği "Sihirli Kapı" oyununun dekoru Özlem Karabay, ışık tasarımı Rahmi Özan, müzikleri Oktay Köseoğlu'na ait.

Ayşe Dinç Vardar, Emre Işık, Cenk Turan ve Sıdıka Derya Gümral'ın da rol aldığı oyun, hayali ormanlar ülkesinden "Bay Bilgin" adındaki mucidin, icat ettiği kapıyla bugüne yolculuğuyla başlıyor. Bay Bilgin, "Sihirli Kapı" sayesinde zaman içinde istediği yere seyahat ediyor. Fantastik görselliği, şarkıları ve dans sahneleriyle dikkat çekici anlatıma sahip oyunda, çocuklara, doğanın, ağaçların ve sevginin ne kadar değerli olduğu aktarılıyor.

Oyun, AVP Sahnesi'nde 15 Kasım Pazar günü saat 14.00'te izleyiciyle buluşacak.