Bursa'da kültür sanat

Bursa'da kültür sanat
Bursa'da kültür sanat
- BDT, "Kanlı Nigar", "Kozalar" ve "Oyunun Adı Külkedisi" oyunlarını sahneye koyacak

BURSA (AA) - Bursa Devlet Tiyatrosu (BDT), "Kanlı Nigar", "Kozalar" ve "Oyunun Adı Külkedisi" oyunlarını sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Sadık Şendil'in yazdığı, Ali Düşenkalkar'ın yönettiği "Kanlı Nigar"ın dekorunu Tayfun Çebi, kostümlerini Funda Çebi, ışık tasarımını Ali Karaman yapıyor.

Demet Oran, Kemal Okur, Nergiz Acar ve Emre Yaşa'nın da aralarında bulunduğu 24 oyuncunun rol aldığı eserde, yangında evi kullanılamaz hale gelen Nigar'ın başından geçenler anlatılıyor. Kavuklu, kızlarıyla kiralık ev arayan Nigar'a yardımcı oluyor. Eve yerleşen Nigar, tanıştığı erkeklere tuzaklar kurup, onları zor durumlara sokarak eğleniyor. "Kadının fendi erkeği yendi" düşüncesi, dramatik bir örgüyle oyunda ön plana çıkarılıyor.

Oyun, Ahmet Vefik Paşa (AVP) Sahnesi'nde bugün, yarın ve 12 Aralık Cumartesi günü 20.00'de sahnelenecek.

Adalet Ağaoğlu'nun yazdığı, Zeynep Su Kasapoğlu'nun yönettiği "Kozalar"ın dekor ve kostüm tasarımını Hakan Dündar, ışık tasarımını ise Rahmi Özan yapıyor.

Serap Uluyol Karanfilci, Belgin Bilgin ve Yasemin Şener'in rol aldığı oyunda, aylak, sorumsuz ama gösterişe düşkün üç orta sınıf kadının, 1970'li yıllarda toplumun üzerine çöken anarşi ve baskıdan habersiz, kendi dünyalarında, bastırılmış istekleri, para ve mal tutkularıyla bencilce sürdürdüğü amaçsız yaşamları anlatılıyor. Sahip olduklarını ellerinden kaçırmamak için çırpınan bu kadınlar, kendilerini adeta bir koza içine hapsediyor.

Oyun, bugün, yarın ve 12 Aralık'ta saat 18.00'den itibaren Feraizcizade Oda Tiyatrosu'nda sahnelenecek.

Özer Tunca'nın yazdığı, Ferdi Dalkılıç'ın yönettiği "Oyunun Adı Külkedisi" çocuk oyununun dekor tasarımını Emre Satı, giysi tasarımını Dilke Kaplan ve ışık tasarımını ise Ali Karaman yapıyor.

Eserde, oyunun başlamasına kısa bir süre kala oyuncuların iş bıraktığını öğrenen yönetmenin, perdeyi kapatmamak için teknik ekibi oynatmaya karar vermesi ile sonrasında yaşananlar anlatılıyor.

Oyun, 13 Aralık Pazar günü 14.00'te, 15 Aralık Salı günü ise 11.00'de AVP Sahnesi'nde seyirciyle buluşacak.

- Bursa Şehir Tiyatrosu

Bursa Şehir Tiyatrosu ise "Gulyabani" oyununu beğeniye sunacak.

Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın yazdığı, Lale Oraloğlu'nun uyarladığı, Volkan Özgömeç'in yönettiği oyunun dekor tasarımı Tayfun Çebi'ye ait.

Altuğ Görgü, Ebru Serener Ergüç, Didem Hunliman, Uğur Serener, Uğur Çakmak'ın sahne aldığı oyunda, geçim zorluğu çeken ve aile dostlarının yardımıyla, adı "peri yuvası"na çıkmış bir köşkte hizmetçilik yapmaya götürülen kadının başından geçenler işleniyor.

Oyun, Uğur Mumcu Sahnesi'nde 16 Aralık Çarşamba günü 20.00'den itibaren izlenebilecek.