Bursa'da "Madde Bağımlılığı ile Mücadele Semineri"

Bursa'da "Madde Bağımlılığı ile Mücadele Semineri"
Bursa'da "Madde Bağımlılığı ile Mücadele Semineri"
- Yıldırım Belediye Başkanı Edebali: "Eğer aile bağlarımızı güçlü tutarsak çocuklarımızı da kötü alışkanlıklardan uzak tutabiliriz"

BURSA (AA) - Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, "Eğer aile bağlarımızı güçlü tutarsak çocuklarımızı da kötü alışkanlıklardan uzak tutabiliriz" ifadesini kullandı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Edebali, Nuri Erbak Ortaokulunda düzenlenen "Madde Bağımlılığı ile Mücadele Semineri"nin açılışında yaptığı konuşmada, konu hakkında uzmanların bulunduğu 4 üniversiteden biri olan Üsküdar Üniversitesi ile ortak çalışarak Yıldırım'da madde bağımlılığıyla mücadele edeceklerini bildirdi.

Üsküdar Üniversitesinden gelecek uzmanların öncelikli olarak aile hekimlerine eğitim vereceğini belirten Edebali, daha sonra aile hekimlerinin ilçedeki okullarda konu hakkında farkındalık oluşturmak için çalışmalar yürüteceğini vurguladı.

Edebali, uzun vadeli planladıkları bu projede sivil toplum kuruluşlarıyla birliği içinde olduklarını aktararak, madde bağımlılığı sorununun alt metninde çarpık ve plansız yapılaşmanın bulunduğuna değindi.

Çarpık yapılaşmanın doğurduğu sorunlardan birinin de madde bağımlılığı olduğunu kaydeden Edebali, şunları kaydetti:

"Bu sebeple daha yaşanabilir bir ilçe için kentsel dönüşüm olmazsa olmaz bir durumdur. Kentsel dönüşüm ile şehrimizi daha iyi bir noktaya taşırken aynı zamanda çocuklarımızı da bu sorundan korumamız mümkün olacaktır. Ayrıca aile kavramanın muhafaza edilmesi de önemli bir konu. Eğer aile bağlarımızı güçlü tutarsak çocuklarımızı da kötü alışkanlıklardan uzak tutabiliriz. Çocuklarımıza konu hakkında zorlayıcı olarak değil, onlarda bilinç oluşturmak adına adımlar atmalıyız."