Bursa'da "mobil verem tarama aracı" hizmete girdi

Bursa'da "mobil verem tarama aracı" hizmete girdi
Bursa'da "mobil verem tarama aracı" hizmete girdi
BURSA (AA) - Bursa'da, verem taramalarında kullanılacak araç hizmete alındı.Konuya ilişkin yazılı açıklamaya göre, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Halk...

BURSA (AA) - Bursa'da, verem taramalarında kullanılacak araç hizmete alındı.

Konuya ilişkin yazılı açıklamaya göre, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın ile bazı kamu kurumlarının temsilcilerinin hazır bulunduğu törende yaptığı konuşmada, verem hastalığının geçmişte çok can aldığını ancak son yıllarda önemli oranda azaldığını belirtti. 

 Sağlık Bakanlığının hedefinin bu hastalığı Türkiye 'nin gündeminden çıkarmak olduğunu vurgulayan Karaloğlu, "Bursa'da şu an 595 verem hastası bulunmakta ve hastalar yakından takip ediliyor. Aracımız, Bursa'nın yanı sıra civar illeri de dolaşarak bölgesel olarak hizmet verecek. Vatandaşlarımızın ayağına giderek, dijital röntgen çekip hastaları tarayacak" ifadesini kullandı.

Akan ise aracın Bursa'nın yanı sıra  Çanakkale , Balıkesir, Kütahya, Bilecik, Yalova, Kocaeli gibi çevre illerde de tarama hizmet vereceğini kaydetti.