Bursa'da Roman Çalıştayı

Bursa'da Roman Çalıştayı
Bursa'da Roman Çalıştayı
- Yıldırım Kaymakamlığının, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansının desteğiyle Bursa Teknik Üniversitesinde düzenlediği çalıştay başladı

BURSA (AA) - Yıldırım Kaymakamlığının, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansının (BEBKA) desteğiyle düzenlediği Roman Çalıştayı, Bursa Teknik Üniversitesinde (BTÜ) başladı. 

Vali Münir Karaloğlu, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, iki yıldır BEBKA desteğiyle yürütülen "Anladınız mı beni?" projesinin sonuna geldiklerini belirtti.

Son 15 yıldır Türkiye'de çeşitli toplum kesimlerinin sorunlarını çözmeye yönelik çalışmalar yapıldığını hatırlatan Karaloğlu, Bursa Valiliği olarak, Ankara'da başlatılan "Roman açılımı" kapsamında çalışmalar yaptıklarını anlattı.    

Karaloğlu, Romanların yaşadığı sorunların başında sosyal dışlanmışlığın geldiğini ifade ederek, "Bu sorunu ortadan kaldırabilmek için sadece Romanların bunu istemesi yetmez. Toplumda Romanların dışındaki diğer kesimlerin bunu ortadan kaldırması ve Roman toplumunu kucaklaması gerekir" dedi.

BTÜ Rektörü Arif Karademir de üniversite olarak çalıştayın yürütücülüğünü yapmaktan gurur duyduklarını söyledi. 

Karademir, "Bu projenin, genel olarak Roman vatandaşlarımızın ve onlarla ilgili bilinmeyen ve anlaşılamayanları ortaya çıkaracak ve aydınlatacak bir proje olduğunu düşünüyorum. Projenin barış içerisinde yaşayan bir toplumun oluşmasına ciddi katkı sağlayacak bir proje olduğunu düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.  

Roman Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Bursa Roman Derneği Başkanı Orçun Zolun da proje sayesinde Romanların sahada özveriyle çalışır hale gelmelerinin sağlandığını belirtti. 

İki gün sürecek çalıştay kapsamında, 8 oturumda akademisyen, yazar, araştırmacı ve sosyologlar sunum yapacak.