Bursa'da Tophane Parkı'ndaki silahlı kavga

Bursa'da Tophane Parkı'ndaki silahlı kavga
Bursa'da Tophane Parkı'ndaki silahlı kavga
- Bir kişinin tabancayla vurularak öldürülmesine ilişkin tutuklu sanıklardan biri hakkında 23 yıl, diğeri için de müebbet hapis cezası istendi

BURSA (AA) - Bursa'da temmuz ayında tarihi Tophane Parkı'nda çıkan kavgada bir kişiyi öldürdükleri iddiasıyla tutuklanan baba-oğul hakkındaki iddianame tamamlandı.

İddianamede, Tacettin Başoral'a ateş eden Erkan Serbest'in müebbet, oğlunu yaralayan Başarol'u başından vurup öldüren baba Rıdayettin Serbest'in de 23 yıl hapis cezasına çarptırılması istendi.  

Parktaki güvenlik kameralarına da yansıyan olaya ilişkin cumhuriyet savcısı tarafından hazırlanan iddianamede Adli Tıp Kurumu raporuna yer verildi. Rapora göre tutuklu sanıklardan Erkan Serbest'in, olayda ölen Tacettin Başoral'a üç el ateş ettiği, Başoral'un da tabancasıyla karşılık verdiği ifade edildi.

Bunun üzerine baba Rıdayettin Serbest'in bacağından yaralanarak yere düşen Başoral'ı tabancayla başından vurduğu belirtilen iddianamede, Başoral'ın hayatını kaybetmesine tutuklu iki sanığın silahından çıkan mermilerin yol açtığı kaydedildi.

İddianamede, Türk Ceza Kanunu'nun "haksız tahrik" hükümlerini düzenleyen maddesi doğrultusunda baba Rıdayettin Serbest'in 23 yıl, Erkan Serbest'in ise müebbet hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Dava, Bursa 7'nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

-Olay

İnegöl ilçesinde mobilya üretimiyle uğraşan Rıdayettin ve oğlu Erkan Serbest, müteahhit Engin Hacılar ile atölye yapımı için anlaşmıştı. Söz verdiği tarihte atölyeyi bitirip teslim etmediği ileri sürülen Hacılar ile Rıdayettin ve Erkan Serbest arasında anlaşmazlık çıkmıştı. Bunun üzerine taraflar, meseleyi konuşmak için 13 Temmuz'da tarihi Tophane Parkı'nda buluşmuştu.

Buluşma yerine Rıdayettin ve Erkan Serbest'in yanı sıra Engin Hacılar ile iki arkadaşı da gelmişti. Taraflar bir süre konuştuktan sonra tartışmaya başlamış ve kavga çıkmıştı. Bunun üzerine birbirlerine tabancalarla ateş eden iki kişiden Erkan Serbest göğsünden, Hacılar'ın arkadaşı 35 yaşındaki Tacettin Başoral da bacağından yaralanmıştı. Baba Rıdayettin Serbest de vurulup yere düşen oğlu Erkan Serbest'in tabancasını alıp Başoral'ın kafasına ateş etmişti.

Yaralılar Erkan Serbest ve Başoral Muradiye Devlet Hastanesi'ne kaldırılmış, Başoral kurtarılamamıştı.

Polis ekipleri, oğlunun yanında ambulansla hastaneye giden İnegöl ilçesi Alanyurt Üçevler Mahalle Muhtarı Rıdayettin Serbest'i gözaltına almıştı. Rıdayettin Serbest ile tedavisinin ardından taburcu edilen Erkan Serbest, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı.