Bursa'da "Uluslararası Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali"

Bursa'da "Uluslararası Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali"
Bursa'da "Uluslararası Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali"
- Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe: - "Karagöz'ün 2009 yılında UNESCO tarafından 'Türkiye'nin Somut Olmayan Kültürel Mirası' kabul edilmesiyle festivalimizin anlamı daha da arttı"

BURSA (AA) - Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı ile Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği Türkiye Milli Merkezi tarafından bu yıl 16'ncısı düzenlenen "Uluslararası Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali" başladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki açılış töreninde yaptığı konuşmada, Bursa'nın kültür ve sanat birikimiyle de öne çıktığını söyledi.

Gölge oyunu Karagöz ile Hacivat'ın Bursa'nın en önemli değerlerinden biri olduğunu vurgulayan Altepe, "Karagöz'ün 2009 yılında UNESCO tarafından 'Türkiye'nin Somut Olmayan Kültürel Mirası' kabul edilmesiyle festivalimizin anlamı daha da arttı. Festivale bu yıl 7 ülkeden katılan ekipler, 17 ilçedeki 21 sahnede 47 gösteri, 5 atölye çalışması ve 3 seminer yapacak" dedi.

Altepe, Bursa'nın kültür ve sanatını öne çıkarmayı amaçlayan çalışmalarının süreceğini sözlerine ekledi.

Festivalin ilk gününde gölge oyunu "Karagöz ile Hacivat" ve Bulgaristan ekibinin "Eriklerin Çöpü" adlı gösterileri sunuldu. 

Türkiye'nin yanı sıra Almanya, Bulgaristan, Brezilya, İran, İspanya ve Rusya'dan gelen kukla ve tiyatro gruplarının yer aldığı festival, 28 Kasım'da sona erecek.