Bursa'da "Yarın Çok Geç Olmadan Projesi"

Bursa'da "Yarın Çok Geç Olmadan Projesi"
Bursa'da "Yarın Çok Geç Olmadan Projesi"
- UÜ ve Bursa Emniyet Müdürlüğünün yürüttüğü proje kapsamında, sokakta çalışan çocukların buradaki tehlikelerden korunması için vatandaşlar, "Çocukluğunu satın alma" broşürleriyle bilinçlendiriliyor

BURSA (AA) - Uludağ Üniversitesi (UÜ) ve Bursa Emniyet Müdürlüğü  Çocuk Şube Müdürlüğü birliğiyle yürütülen, sokakta çalışan çocukların tehlikelerden korunmasının amaçlandığı "Yarın Çok Geç Olmadan Projesi" kapsamında vatandaşlara broşür dağıtıldı.

Kent Meydanı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan projenin yürütücüsü UÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Filiz Gültekin, sokakta çalışan çocukların çok büyük tehlike altında olduğunu söyledi.

Projeyle ilgili çalışmaları bir yıldır sürdürdüklerini belirten Gültekin, şunları kaydetti:

"Sokakta çocuğunu çalıştıran ailelerle, polislerle çalıştık. Onlara iletişim, problem çözme, öfke yönetimi konularında eğitim verdik. Sokakta çalışan çocukların devam ettikleri okullardaki psikolojik danışmanlarla da çalışıyoruz. Bu projenin bir ayağı da toplumu bilinçlendirmek. İnsanlar, yardım etmek için bu çocuklara para veriyor. Para verdikçe de bu çocuklar, sokakta durmaya devam ediyor. Oysa ki sokak, bir çocuğun bütün bir gününü tek başına geçirebileceği bir yer değil, son derece tehlikeli bir yer. Çocuklar, pek çok istismara maruz kalıyor. O yüzden de bu çalışmayla insanları bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz. Zannediyorum 300 kadar çocuk var, sokakta çalışan, mendil satan, araba camı silen, ayakkabı boyayan. Sokakta çalışan bir çocuktan alışveriş yapmanın Bursa'da 208 lira cezası var."

Daha sonra Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri, meydandan geçen vatandaşlara, "Sen para verdikçe, o çocukluğunu satar. Çocukluğunu satın alma" yazılı broşürler dağıttı.