Bursa'da Zaman Fotoğraf Yarışması

Bursa'da Zaman Fotoğraf Yarışması
Bursa'da Zaman Fotoğraf Yarışması
BURSA (AA) - Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) iş birliğiyle gerçekleştirilen "Bursa'da Zaman Fotoğraf...

BURSA (AA) - Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) birliğiyle gerçekleştirilen "Bursa'da Zaman Fotoğraf Yarışması"nın kış kategorisinde fotoğrafları dereceye giren fotoğrafların sahiplerine ödülleri verildi.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Bursa'nın değerine dikkati çekerek, "Bursa, tüm zamanların en güzel şehridir. Bu kentte yaşamak, insana mutluluk ve onur ve huzur veriyor. Birçok dönemin izlerini taşıyan Bursa'da, fotoğraf sanatının en güzel uygulamaları gerçekleştiriliyor. Bursa'nın güzelliklerini fotoğraf sanatıyla belgelemek lazım" ifadesini kullandı.

Altepe, Bursa'da Zaman Fotoğraf Yarışması ile Bursa'nın en güzel kış görüntülerinin gün yüzüne çıkarıldığını ve fotoğrafçıların da Bursa'ya duydukları vefayı objektife yansıttığını belirtti.

Başkan Altepe, yarışmada Bursa, Tekirdağ, Konya, Antalya, Eskişehir, Erzurum, Balıkesir, Aydın, Diyarbakır, İstanbul , Kocaeli, İzmir ve Sakarya'dan 805 fotoğrafın yer aldığını aktardı.

Seçici kurulun eserleri, 5 aşamada ve titizlikle değerlendirdiğini vurgulayan Altepe, konuşmasının ardından seçili kurulda yer alan fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar, Güven Aktaş, Fevzi Yapıcı, İlhan Özer ve Saffet Yılmaz'a plaket vererek çalışmadan dolayı teşekkür etti.

Yarışmada dereceye girenlere de ödüllerini veren Altepe, daha sonra Bursa Kent Müzesi'nde beğeniye sunulan sergiyi gezerek Bursa'nın kış fotoğraflarını inceledi, sanatçılarla da fotoğrafları hakkında sohbet etti.

BUFSAD Başkanı İlhan Özer de Bursa'da fotoğrafla ilgili önemli çalışmalar yapıldığını belirterek, kentin değerine değer katan fotoğraf sanatına desteklerinden dolayı Altepe'ye teşekkür etti.

Yarışmada "Rengarenk" adlı eseriyle birinci olan fotoğraf sanatçısı Aksel Kırcı, Bursa'nın eski halini ve renkli evlerini çok sevdiğini ifade ederek, yarışmaya kentin eski semtlerinden biri olan Kuştepe'den çektiği kış fotoğrafıyla katıldığını dile getirdi.

"Irgandı Köprüsü" adlı fotoğrafıyla ikinci olan Ahmet Çetintaş da 10 yıldır fotoğraf sanatıyla yakından ilgilendiğini ve yarışmalara katıldığını aktararak, "Bu yıl Bursa'ya gerçekten çok güzel kar yağdı. Ben de yoğun kar yağan bir günde kenti gezip Irgandı Köprüsü'nde bu fotoğrafı çektim ve Bursa konulu bu yarışmaya katıldım. Kısmetmiş, seçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Mansiyon kazanan Ahmet Çetin ise Bursa'nın farklı mevsimlerinin fotoğraflanmasının önemine dikkati çekerek, Bursa'da fotoğraf sanatına büyük katkı sağlayan Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yarışma sonucu dereceye girenlerden birinciye 3 bin lira, ikinciye 2 bin lira, üçüncüye bin lira, mansiyon ödüllerine ise 500'er lira para ödülü verildi. Bursa'da Zaman Fotoğraf Yarışması kış fotoğraflarının yer aldığı özel sergi, 6 Mayıs Çarşamba gününe kadar Bursa Kent Müzesi'nde görülebilecek.

Yarışmanın ilkbahar kategorisi de başladı. 19 Haziran Cuma gününe kadar sürecek yarışma çerçevesinde fotoğraf sanatçıları Bursa'nın bahar aylarını görüntüleyecek.