Bursa'daki Arnavutlar sahura kendi yöntemleriyle uyanıyor

Bursa'daki Arnavutlar sahura kendi yöntemleriyle uyanıyor
Bursa'daki Arnavutlar sahura kendi yöntemleriyle uyanıyor
- Bursa Tuna Folklor Eğitim Merkezince düzenlenen etkinlik kapsamında Tuna Mahallesi sakinleri sahura Arnavut ve Balkan müzikleriyle uyandı

BURSA (AA) - Bursa'da yaşayan Arnavut göçmenleri, sahura kendi müzikleriyle uyanıyor.

Merkez Osmangazi ilçesi Tuna Mahallesi'nde düzenlenen etkinlikte gençlerden oluşan kalabalık bir grup, yöresel kıyafetleri, Arnavut ve Türk bayraklarıyla Arnavut, Balkan müzikleri eşliğinde tüm sokakları gezdi. 

Yağmura rağmen eğlenceden vazgeçmeyen grup, bazı evlerden ikram edilen börek ve diğer yiyecekleri de alarak dernek merkezinde birlikte yedi.

Etkinliğe katılan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan vekili Abdülkadir Karlık, Tuna Mahallesi'nde çok güzel bir etkinlik gerçekleştirildiğini söyledi. 

Ramazan ayının feyzi ve bereketi devam ederken Tuna Mahallesi'nde yaşayan Arnavut asıllıların kültürlerini yaşatmak için düzenledikleri bu güzel etkinliğe büyük bir istekle katıldıklarını anlatan Karlık, şunları söyledi:

"Balkanlardaki kültürümüz neyse Bursa'da da aynı şekilde sürdürülüyor. Düğünlerde, kına gecelerinde, tavuk almaya gittiğimiz gibi burada da sahura kadar komşuları geziyoruz. Kapısını çaldığımız evlerden de bize sahurluk ikram ediliyor. Bursa'da vatandaşlarla birlikte hem eğlenceli hem de maneviyatlı bir şekilde sahurumuzu yapıyoruz. Başkanımız Recep Altepe adına bu güzel etkinlik için teşekkür ediyor, bu etkinliği destekliyoruz."

Tuna Folklor Eğitim Merkezi Derneği Başkanı Mülayim Lale, düzenledikleri bu etkinliği destekleyen mahalle sakinlerine teşekkür etti. 

Yağmura rağmen beklediklerinden fazla bir ilgiyle karşılaştıklarını vurgulayan Lale, "Tuna mahallemizde bizi yalnız bırakmayan mahallelimiz ve desteklerini esirgemeyen Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan vekili Abdülkadir Karlık'a teşekkür ediyoruz" dedi

Lale, ramazan ayının son günlerinde yine Tuna Mahallesi'nde geniş katılımlı bir iftar programı gerçekleştirmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.