Bursa'daki "Balkan Festivali"

Bursa'daki "Balkan Festivali"
Bursa'daki "Balkan Festivali"
- Festival, gala yemeği ile sona erdi

BURSA (AA) - Bursa'da düzenlenen "Balkan Festivali" gala yemeği ile sona erdi.

Makedonya Arnavutluk Kosova Göçmenleri Derneği'nin (MAKDER) Bursa Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa Osmangazi ilçesindeki Zafer Parkı'nda düzenlediği festivalin galası Merinos Parkı'ndaki Göl Kafe'de yapıldı. 

Gala yemeğine Kosova Diasporü Bakanı Danışmanı Ardian Bütüçi, Kosova Kültür Merkezi Müdür Vekili Kamil Bitiş, festivale katılan halk oyunları ekiplerinin oyuncuları katıldı. 

Yemekte konuşan Kosova Diaspora Bakanı Danışmanı Ardian Bütüçi, festival nedeniyle geldikleri Bursa'dan çok güzel anılarla ayrıldıklarını söyledi.

Avrupa 'nın en genç ülkelerinden biri olan Kosova'nın Türkiye ile ilişkilerinin en üst düzeyde olduğunu dile getiren Bütüçi, "Türkiye'de yaşayan Balkan göçmeni ve Arnavut kökenlilerin düzenlediği bu güzel organizasyonda yer almak bizi mutlu etti. Türkiye ile Kosova iki kardeş ülke . Burada kendimizi evimizde gibi hissediyoruz. Buradaki herkesi de Kosova'ya bekliyoruz" dedi. 

MAKDER Başkanı Taner Ödemiş de, festivalin beklediklerinden daha fazla coşkulu geçtiğini kaydetti. 

 Festivalle Türkiye'de yaşayan Balkan göçmenleri ile Balkan ülkelerinden gelecek misafirleri buluşturmayı amaçladıklarının altını çizen Ödemiş, "Bu amaca da fazlasıyla ulaştığımızı düşünüyorum. Çok güzel bir organizasyondu. Umarım misafirlerimiz de Bursa'da bulunmaktan, festivalimize katılmaktan memnun kalmışlardır" dedi. 

Ödemiş, bu tür organizasyonların Türkiye ile Balkan ülkeleri arasındaki var olan dostluk ve kardeşliği daha da derinleştireceğine inandıklarını vurgulayarak, "Amacımız bu festivali geleneksel hale getirip her yıl yapmak. Dernek olarak belli aralıklarla halkımıza ve kentimize fayda sağlayacak, kültürel zenginliklerini arttıracak organizasyonlar düzenlemeye çalışacağız. Bu konuda bize gelecek her öneriye açığız" diye konuştu. 

 Konuşmaların ardından festivalin gerçekleşmesinde katkıları bulunanlar, plaketle ödüllendirildi.