Bursa'daki FETÖ/PDY operasyonu

Bursa'daki FETÖ/PDY operasyonu
Bursa'daki FETÖ/PDY operasyonu
- FETÖ/PDY'ye yönelik operasyonda gözaltına alınan 11 şüphelinin sağlık kontrolleri yapıldı

BURSA (AA) - Bursa'da, FETÖ/PDY'ye yönelik operasyonda gözaltına alınan, devlet kurumlarına kendi elemanlarını yerleştirmek amacıyla kurulduğu ileri sürülen bir derneğin yönetici ve çalışanı 11 şüpheli, sağlık kontrolünden geçirildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince FETÖ/PDY'ye insan kaynağı sağladığı iddiasıyla bir derneğe düzenlediği operasyonda gözaltına alınan S.K, R.B, O.T, B.G, H.Ç, T.B, Z.D, T.A, H.T, A.E, B.E, sabahın erken saatlerinde gruplar halinde Muradiye Devlet Hastanesine getirildi. 

Burada sağlık kontrolleri yapılan şüpheliler, ardından yeniden Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, dernek yöneticilerin Paralel Devlet Yapılanması'na (PDY) bağlı özel okul, dershane ve özel üniversitelerde okuyan ya da örgüte yakın kişiler vasıtasıyla referans olunan, FETÖ'ye hizmet edebilecek öğrencileri tespit ettiğini, bu öğrencilerin öz geçmişlerini bir havuzda topladıklarını belirlemişti.

Örgüt üyelerince devlet kurumlarına kendi elemanlarını yerleştirmek amacıyla kurulduğu ve insan kaynakları (İK) departmanı gibi kullanıldığı ileri sürülen bir derneğin yönetici ve çalışanı 11 kişi, 4 aylık bir çalışmanın ardından gözaltına alınmıştı.

Şüphelilere ait evlerde yapılan aramalarda yaklaşık 10 bin kişinin öz geçmişinin bulunduğu bir ''havuza'' ulaşılmış, dernek üyelerinin öz geçmişi ''havuza'' alınan kişilerle mülakat yaptıkları, zanlıların FETÖ/PDY'ye hizmet edecek kişileri bu yolla belirledikleri öne sürülmüştü.