Bursa'daki orman yangını

Bursa'daki orman yangını
Bursa'daki orman yangını
- Vali Karaloğlu: - "Maalesef yangını hala kontrol altına almış değiliz, kontrol altına almaya çalışıyoruz" - "50 hektar civarında alanda yangın etkili. Tepe yangını şeklinde devam ediyor" - "Göynüklü ve Çağrışan köylerinde vatandaşların bir kısmı evlerini boşaltmak zorunda kaldı. Onlarla ilgili AFAD ekipleri çalışmalara başladı" - "5 helikopter Bursa'da hazır bekletiliyor. Gün ağarmasıyla beraber helikopterle de müdahaleye başlayacağız. Ankara'daki söndürme uçaklarını da devreye almaya çalışacağız"

BURSA (AA)  - Bursa Valisi Münir Karaloğlu, yangının hala kontrol altına alınamadığını, çalışmaların bütün hızıyla sürdüğünü belirterek, "Şu anda zararı söylemek için çok erken. Şu anda 50 hektar civarında alanda yangın etkili. Tepe yangını şeklinde devam ediyor" dedi.

Karaloğlu, mahalle meydanındaki Çağrışan Köyü Ergin Spor Kulübünün lokalinde gazetecilere yaptığı açıklamada, saat 17.30 civarında Mudanya ilçesi Göynüklü Mahallesi ile Osmangazi ilçesi Gündoğdu Mahallesi arasında yangın ihbarı alındığını ve yangına ilk müdahalenin orman itfaiye ekibi tarafından yapıldığını söyledi.

Özellikle poyrazın sert esmesi yüzünden yangının hızlı bir şekilde ilerlediğini belirten Karaloğlu, şöyle konuştu:

"Yangın şu anda devam ediyor. Göynüklü ve Çağrışan mahallelerinin yerleşim alanlarını da tehdit eder hale geldi. Şu anda yangına 27'si orman itfaiyesi, 31'i Büyükşehir itfaiyesi ve ilçelerden, çevre illerden gelen itfaiye araçları olmak üzere toplam 58 araçla müdahale etmeye çalışıyoruz. Maalesef yangını hala kontrol altına almış değiliz, kontrol altına almaya çalışıyoruz."

- "5 helikopter Bursa'da hazır bekletiliyor"

Karaloğlu, yangın ihbarı alındıktan sonra helikopterlerle havadan müdahale edildiğini belirterek, "Ancak havanın kararması dolayısıyla helikopterleri ve söndürme uçaklarını kullanamıyoruz. Şu anda 5 helikopter Bursa'da hazır bekletiliyor. Gün ağarmasıyla beraber helikopterle de müdahaleye başlayacağız. Ankara 'daki söndürme uçaklarını da devreye almaya çalışacağız. İnşallah onlara gerek kalmaz diye temenni ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

- "Vatandaşların bir kısmı evlerini boşaltmak zorunda kaldı"

Orman Bölge Müdürlüğü ile itfaiye ekiplerinin sabaha kadar yangını kontrol altına almaya çalışacağını vurgulayan Karaloğlu, "Şu anda Göynüklü ve Çağrışan köylerinde vatandaşların bir kısmı evlerini boşaltmak zorunda kaldı. Onlarla ilgili AFAD ekipleri çalışmalara başladı" dedi. 

- Zeytin bahçeleri ve üzüm bağları yanıyor

Karaloğlu, bütün yangın söndürme ve sağlık ekiplerinin olay yerinde olduğunu belirterek, yangının çıkış sebebine ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

"Temenni ederim ki daha fazla büyümeden yangın kontrol altına alınır ve söndürülür. Çıkış sebebiyle ilgili net bir şey söyleyemiyoruz. Çeşitli söylentiler var ama biz söylentiyle hareket edemeyiz. Kesin çıkış sebebini ortaya koyduğumuzda onu kamuoyuyla paylaşacağız. Yakın alanlarda, üzüm bağlarının olduğu alanlarda yangın devam ediyor. Zeytin bahçelerinin olduğu bölgelerde devam eden yangın var. Şu anda zararı söylemek için çok erken. Şu anda 50 hektar civarında alanda yangın etkili. Tepe yangını şeklinde devam ediyor."