Bursa'dan Kıbrıs'a sanat köprüsü

Bursa'dan Kıbrıs'a sanat köprüsü
Bursa'dan Kıbrıs'a sanat köprüsü
BURSA (AA) - Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu sanatçıları, Karagöz gölge oyunu gösterisi ve 'Gulyabani' adlı oyunlarıyla Kıbrıs'ta seyircilerin...

BURSA (AA) - Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu sanatçıları, Karagöz gölge oyunu gösterisi ve 'Gulyabani' adlı oyunlarıyla Kıbrıs'ta seyircilerin karşısına çıktı.

Büyükşehir belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu bu yıl ilk kez düzenlenen 'Mesarya Tiyatro Şöleni'nde seyircilerden ilgi gördü.

Beyarmudu Belediyesi tarafından düzenlenen şölende, önce Karagöz Gölge Oyunu ile ardından Gulyabani ile sahneye çıkan Şehir Tiyatrosu, art arda gerçekleştirdikleri performansları ile Kıbrıslı seyircilere keyifli anlar yaşattı. Karagöz ve Hacivat'ı özgün formları ile ilk kez perdede izleme fırsatı bulan Kıbrıslı çocuklar gözlerini perdeden alamadı.

Şehir Tiyatrosu Sanatçısı Tayfun Özeren tarafından sunulan ve geleneksel oyunlardan oluşan gösteri bitiminde izleyicilere, Karagöz Hacivat'lı Bursa Büyükşehir Belediyesi anahtarlıkları hediye edildi. Çoğu çocuk ilk kez gölge oyunu seyretti. Oyun sonrası Tayfun Özeren tarafından gerçekleştirilen atölye çalışmasına da Güney Mesarya Halk Tiyatrosu oyuncuları katıldı. 6 saat süren atölyede önce figür yapımı çalışmasında Kıbrıs'a özgü figürlerin dana derisine aktarımları yapılırken sonrasında perde ve oynatım uygulamaları gerçekleştirildi.

Şehir Tiyatrosu, akşam programında da Hüseyin Rahmi Gürpınar'ıneseri Gulyabani'nin tiyatro uyarlaması ile sahneye çıktı. Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip ve TC Lefkoşa Büyükelçiliği Kültür Müşaviri Durmuş Yavuz'un da aralarında bulunduğu sanatçılar, seyirciler tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.

Oyun sonrasında Beyarmudu Belediye Başkanı Edip, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Şube Müdürü Nur Çakır'a teşekkür plaketi verdi.