Bursa'dan kısa kısa

Bursa'dan kısa kısa
Bursa'dan kısa kısa
-"Mobilim Yollarda" otobüsü Bursa'ya geliyor

BURSA (AA) - Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), Türkiye 'yi dolaşan "Mobilim Yollarda" otobüsüne ev sahipliği yapacak.

Samsun'dan 8 Ekim'de yola çıkan otobüs, Trabzon, Erzurum, Sivas, Malatya, Kahramanmaraş, Kayseri, Adana, Mersin, Konya, Antalya ve İzmir 'in ardından Bursa'ya gelecek.

BTM, cumartesi ve pazar günleri düzenlenen tematik atölye çalışmaları, serbest atölyeler, bilim şovları, gökyüzünü izleme fırsatı sunan planetaryum gösterimleri gibi birçok farklı istasyonda vatandaşlara bilimle ilgili içerikler sunacak.

Gün boyunca bilim otobüsü dışına kurulacak sahnede açık hava bilim şovu ve otobüsün içindeki laboratuvarda da enerji üretimini gösteren atölye çalışmaları BTM ziyaretçilerine ücretsiz olarak sunulacak.

"Türk-Alman Bilim Yılı" etkinlikleri kapsamında Almanya Büyükelçiliği tarafından fonlanan ve "Eğlen Bilim" tarafından projelendirilen "Mobilim Yollarda" adlı bilim otobüsü projesi, Ekim-Aralık aylarında, Türkiye'nin 15 şehrini dolaştı.

"Mobilim Yollarda" otobüsünü vatandaşlar ücretsiz olarak gezebilecek.

-Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şahin, antrenörlerle bir araya geldi 

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Süleyman Şahin, atletizmde temel altyapıya yönelik yeni çalışmaları planlamak ve fikir alışverişinde bulunmak için branş temsilcileri ve antrenörlerle bir araya geldi.

Şahin, Atıcılar Olimpik Yüzme Havuzu'nda düzenlenen toplantıya, Osmangazi Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Ali Kahraman, Atletizm Federasyonu İl Temsilcisi Bülent Şahin, Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi akademik koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Salih Erden, Olimpik Merkez koordinatörü Hasan Özki ve antrenörler katıldı.

Şahin, atletizmle ilgilenen beden eğitimi öğretmenlerinin görev yaptığı okullarla işbirliği içerisinde çalışmalarının yürütülmesinin önemine değinerek, "Söz konusu okullarla yapılacak işbirliğiyle yeni yeteneklerin branşa kazandırılacak. Özellikle 4. ve 5. sınıf öğrencilerini kapsayacak yetenek seçimiyle 300'den fazla atlet sporcudan oluşacak altyapı aday havuz oluşturulacak" diye konuştu.

Toplantıda branş temsilcileri ve antrenörler de hayata geçirilecek projenin atletizm altyapısına ciddi bir canlılık getireceğini dile getirerek yapılacak çalışmalara her türlü desteği vereceklerini vurguladı.