Bursalı genç girişimcilerden KKTC'ye ziyaret

Bursalı genç girişimcilerden KKTC'ye ziyaret
Bursalı genç girişimcilerden KKTC'ye ziyaret
- TOBB Bursa Genç Girişimciler Kurulu, KKTC'de çeşitli ziyaretlerde bulundu

BURSA (AA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Bursa Genç Girişimciler Kurulu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) çeşitli ziyaretlerde bulundu.

BTSO'dan yaılan yazılı açıklamaya göre, TOBB Bursa Genç Girişimciler Kurulu, KKTC Başbakanı Ömer Soyer Kalyoncu'yu makamında ziyaret etti. Kalyoncu, genç girişimcileri ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Bursa'nın Türkiye'nin sanayi üssü şehirlerinden biri olduğunu ifade eden Kalyoncu, "Ülkemiz, iş dünyası için fırsatlarla dolu. Hizmet, tarım, gıda, imalat sanayi başta olmak üzere birçok alanda ciddi yatırım potansiyelimiz var. Bu açıdan, Bursalı girişimcilerimiz ile KKTC'li girişimcilerin ticari anlamda güzel işbirliklerine imza atabileceğine yürekten inanıyorum" dedi.

Kurul daha sonra KKTC Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun'u makamında ziyaret etti. Ziyarette, KKTC olarak ülkenin ticaret ve sanayi potansiyelini artırmak için özel sektöre önemli teşvikler sağladıklarını anlatan Atun, şunları kaydetti:

"Enerji sektörü, dünyadaki ekonomik politikaları belirliyor. Türkiye ve KKTC arasında ticari işbirliklerine yenilerini eklemek istiyoruz. Bursalı iş adamlarını ülkemize yatırım yapmaya davet ediyoruz. BTSO'nun hazırladığı 16 makro proje, büyük bir vizyonun ürünü. Özellikle 'Gökmen' ve 'Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi' (TEKNOSAB) projelerinden dolayı BTSO'yu tebrik ediyorum. Bu projeler, beni çok heyecanlandırdı. Bunları ülkemizde de görmeyi çok isterim. Çünkü yüksek teknoloji ve uzay havacılık sektörleri, ülke ekonomilerine büyük güç veriyor."

TOBB Bursa Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Kağan Yeşil de KKTC'de yatırım imkanlarını inceleme fırsatı yakaladıklarını, ülkenin çok farklı sektörlerde uygun yatırım alanlarına sahip olduğunu belirtti.

Kıbrıslı girişimcilerle güzel çalışmalara imza atacaklarını vurgulayan Yeşil, şu bilgileri verdi:

"BTSO çatısı altında yürüttüğümüz projelerle yeni neslin girişimciliğe yönelmesini teşvik ediyoruz. Çünkü ülke ekonomilerinin ana aktörlerinden biri, girişimcilerdir. KKTC ekonomisi hakkında detaylı bilgiler aldık ve buradaki girişimcilerimizle iş görüşmeleri gerçekleştirdik. Bundan sonra girişimcilerle ortak çalışmalara imza atarak, iki ülke ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz."

Bursalı girişimciler, daha sonra Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile Kuzey Kıbrıs Genç İşadamları Derneği'ne de ziyaretlerde bulundu.