Bursa'nın fethi Balabanbey Kalesi'nde kutlandı

Bursa'nın fethi Balabanbey Kalesi'nde kutlandı
Bursa'nın fethi Balabanbey Kalesi'nde kutlandı
BURSA (AA) - Bursa'nın fethinin 689'uncu yılı, Yıldırım Belediyesi tarafından Balabanbey Kalesi'nde düzenlenen törenle kutlandı.Balabanbey Kalesi'nde...

BURSA (AA) - Bursa'nın fethinin 689'uncu yılı, Yıldırım Belediyesi tarafından Balabanbey Kalesi'nde düzenlenen törenle kutlandı.

Balabanbey Kalesi'nde gerçekleştirilen anma törenine Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali'nin yanı sıra Yıldırım İlçe Kaymakamı Mehmet Aydın, Yıldırım Belediyesi bürokratları, Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Araştırma Görevlisi Yusuf Ziya Karaaslan,  siyasi parti temsilcileri, muharip gaziler ve çok sayıda Yıldırımlı vatandaş katıldı.

Törende konuşma yapan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, ''Balabanbey, Bursa'nın fethinde kilit rol oynayan isimlerden biridir. Balabanbey kalesi Osmanlı'nın beylikten imparatorluğa geçiş sürecinde tarihi bir öneme sahiptir'' dedi.

Yıldırım Belediyesi olarak tarihe ve kültüre her zaman sahip çıktıklarını belirten Başkan İsmail Hakkı Edebali şöyle konuştu:

''Ecdat mirasına her zamankinden fazla değer verip çalışmalarımızda kendimize yol gösterici olarak kabul etmeliyiz. Biz de Yıldırım'ı yeniden inşa ederken kadim medeniyetimizden güç alarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.''

Başkan Edebali, Bursa'nın fethinin 689. Yılındaki coşkunun ilk günkü gibi olmasının gelecek adına kendilerini sevindirdiğini sözlerine ekleyerek kutlama törenine katılan başta gaziler olmak üzere tüm Yıldırımlılara teşekkür etti.

Balabanbey Kalesi'nde ki tören Yıldırım Belediyesi Mehter Takımı'nın konserinin ardından kılıç-kalkan ekibi gösterisi ve halk oyunları ile sona erdi.